Cumhur’un Oyları MHP’ye Gider

Artık 31 Mart Yerel seçimlerine 1 aydan az kaldı. Adaylar çalışmalarında temposunu artırarak biraz daha hızlandılar.
Seçime girecek partilerin birçok adayları sahada yer almazken iddialı olarak AKP-MHP-İYİ Parti (CHP) adayları yer alırken, SP-DP-DSP adayları da çalışmalarına devam ediyor. 
Aksaray’da Cumhur İttifakı AKP ile MHP ayrı ayrı adaylar ile seçime giderken, Millet İttifakında ise CHP ile İYİ Parti Güç Birliği içerisinde yer alarak İYİ Parti adayını destekleme kararı aldı.
Mevcut AKP’li Aksaray Belediyesinin çalışmalarından memnun olmayan ve son 6 aydır çalışmaları adeta bırakırken bu durumda vatandaşın tepkisi AKP’ye gün geçtikçe artıyor.
Özellikle kar yağışında çalışmalarda başarısız olan ve vatandaşın gözünde sınıfta kalan AK Partili Aksaray Belediyesine tepkiler gün geçtikçe artıp devam ediyor.
Ülkede yaşanan ekonomik şartların zorluğu ise AKP’ye oy kaybına neden olacak en büyük ikinci etken.
Bir diğer etkili üçüncü etken ise AKP Adayı Evren Dinçer’in Aksaray’a tam hakim olamaması. Aksaraylı olsa da Aksaray’da uzun süredir yer almaması Aksaray’ın sorunlarını ancak çevresindekilerden duydukları ve birde seçim gezilerinde gezdiği kadarıyla görüyor.
AK Parti’ye olan bu tepkiler’in Yerel seçimlerinde sandığa yansıyacağı bu durumda da AKP Adayının sandıktan İkinci parti çıkacağını tahmin ediyorum.
2014 Yılı Mart ayında ‘Şehre İYİ Gelecek’ Sloganı ile AKP’den Aksaray Belediye Başkanı seçilen Haluk Şahin Yazgı 58 Bin 363 oy alırken, AKP’nin bu seçimde adayı Evren Dinçer’in bu oyların ancak 40-45 Bin aralığında oy alabileceğini bekliyorum.
AKP’den fire vermesini beklediğim yaklaşık 15 Bin oyun ise çoğunluğun MHP adayı Sefer Alkan’ın hanesine gideceğini bekliyorum. Bu durumda MHP’nin oylarının ise 45-50 Bin aralığında olacağını tahmin ediyorum.
Cumhur İttifakının AKP Kanadından gidecek oyların %80’i yine Cumhur İttifakının diğer kanadı MHP’ye gideceği kesin gözüyle bakılıyor.
Cumhur  İttifakın’da durum bu iken Millet İttifakında ise durumu şöyle bir gözlemleyelim.
İYİ Parti ile CHP ortak seçime giriyor. Haziran ayında gerçekleşen Genel seçimde Millet İttifakında İYİ Parti 1 Milletvekili çıkarma başarısı gösterdi. Ancak bu birlikteliğin yerel seçimde tam anlamıyla olacağını düşünmüyorum.
Özellikle CHP kanadının tabanının İYİ Parti’ye %50’sinin oy vereceğini gözlemledim. Yine Millet İttifakının içerisinde yer alan CHP’nin oyları ise İYİ Parti – MHP –TKP – DSP’ye gideceğini gözlemliyorum. 
İYİ Parti’nin; AKP’ye tepki olarak verilmeyecek oyların %20’sini hanesine yazdıracağını düşünür olursak İYİ Parti’nin daha çok çalışma yaparak seçimi kazanması içten bile değil.
Ancak bu Pazar seçim olsa benim gözlemim MHP adayı Sefer Alkan’ın seçimi burun farkıyla göğüsleyeceğini düşünüyorum.

2019-03-06 14:03:30

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

8 Değil 1 Olun

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?