Kulak Verin Bu Deliye

14 Mayıs Genel Seçimleri geldi ve üzerinden 24 saat geçti. Ortada bir başarısızlık var ki; MHP hariç bütün partilerin başarısızlığını gözler önüne sereceğim bu yazıda. Hiç kimse kusura bakmasın Türkçe yalan söylesede Matematik asla yalan söylemeyecektir.

2018 Haziran Seçimlerinde Toplam Geçerli oy sayısı 231 bin 769. %56.20 oran ile AKP 130 bin 276 oy, %20,66 oy oranı ile MHP 47 Bin 887 oy, %10,6 oran ile İYİ Parti 24 Bin 569 oy,  %9,81’lik oran CHP 22 bin 747 oy, %0,83 oran Saadet Partisi Bin 936 oy aldı. (Cumhur İttifakı oy oranı % 76,86 oran ile 178 Bin 163 oy alırken, Millet İttifakı oy oranı % 21,24 oy oranı ile 49 Bin 252 oy)

2023 Mayıs Seçimlerinde Toplam Geçerli oy sayısı 252 bin 828. %43,83 oran ile AKP 110 bin 307 oy, %21,14 oy oranı ile MHP 53 Bin 359 oy, %25,12 oran ile İYİ Parti (6’lı Masa) 53 Bin 359 oy aldı. (Cumhur İttifakı oy oranı % 64,97 oran ile 163 Bin 666 oy alırken, Millet İttifakı oy oranı % 25,12 oy oranı ile 53 Bin 359 oy)

 

2018 Haziran Seçimleri ile 2023 Mayıs seçimleri arasında artan seçmen sayısı 21 Bin 59 oy. MHP ile 6’lı Masa oylarını artırdığı görülmekte. MHP 5 Bin 472 oy, 6’lı Masa ise 14 Bin 85 oy. AKP ise oylarının eridiği gibi yeni seçmenden de oy alamadığı net gözlenirken AKP’nin iki seçim arasında 19 Bin 969 oy kaybına neden oldu. Bu kayıp olmasaydı sonuç değişmeyeceğinin de altını çizeyim detaycılar için.

5 Mayıs’ta kaleme aldığım “Boyunuzun Ölçüsünü Aldınız mı” başlıklı köşe yazımda 10 gün önceden uyarılarda bulunmuştum. Birçok il başkanı bana kızmıştı. Ama dost acı söyler. O yanınızda gezdirdiğiniz sonradan Millet İttifakı şakşakçısı gazeteci gibi yüzünüze gülüp “harikasınız, 2 tamam” diyerek size umut veremesemde gerçeği yüzünüze vurmaktan da çekinmedim.

O yazımda şu sözlere yer vermiştim; “Gönül ister ki; AKP Aksaray’da hiç vekil çıkaramasın. Ama ne yazık ki madalyonun gerçek yüzü böyle değil. Hesaplar yapılırken, seçimlere 10 gün kala benim düşüncem şuan için Aksaray’da 2 AKP, 1 İYİ Parti, 1 MHP  vekili görünüyor. Her ne kadar İYİ Partili ve CHP’li seçmenler 2 vekil çıkarırız desede kendilerini kandırdıklarını umarım bugünkü gerçekleşen Mansur Yavaş Mitinginde görmüşlerdir.”

 

Birçok Meslektaşım ‘AKP 3 çıkarır‘ dediğinde, “moralim bozukken bu fıkrayı anlatında güleyim diyerek 2’den fazla çıkaramaz” dedim. ‘MHP vekil çıkaramaz‘ diyen meslektaşlarıma, “muhtemelen gece kıçın açık yatıyorsun, rüya görmeyi bırak” dedim. ‘İYİ Parti’nin 2 vekili var‘ diyen meslektaşıma “Kusura bakma bu söze kıçımla gülerim” dedim.

Bu sözüme tepki gösteren siyasiler kendilerini dev aynasında görürken; Bugün 2’inci kez İYİ Parti’ye koltuk hediye eden Ali Abbas Ertürk’e de bir tavsiyede bulunmuştum. İşte o tavsiye sözlerim; “ Ali Abbas Ertürk; Ayhan Erel’e muhalefet olarak istemediğin kulislerde hâlâ konuşuluyor. Bak Ayhan Erel olmadığında İYİ Parti’nin yok olduğunu görmüşünüzdür sahada… Eğer ki; kulislerde konuşulanlar doğru ise En büyük hatayı Ayhan Erel’i istememekle adeta kendi ayağına kurşun sıktın. Ve bugün sahada konuşulan acı gerçeği sana ben büyük puntolar ile yazarak itiraf edeyim; “KEŞKE ALİ ABBAS 1’İNCİ SIRA OLSAYDI… ADAMIN HAKKI… AMA, GALİBA BU DEFADA OLMAYACAK”

İlknur İnceöz’ü eleştirmelerin, sert muhalefetin Aksaray’da tutmuştu Ali Abbas Ertürk. Benden sana tavsiye 8 günde 2 tane yolsuzluk bombasını patlat Git Ankara’ya bizleri temsil et Meclis’te. Seni de son düzlükte uyarmak isterim; tıpkı Turan Yaldır’ın yanlış basın ekibi ile çalıştığı sen de büyük hata yapıyorsun……. SEÇMENİN UMUDUSUN ALİ ABBAS ERTÜRK…  Ama bu umudu yeşertmekte, yok etmekte senin elinde…”

 

Lavanta tarlasının Avanta’ya çevrilmesini patlattın ama zamanlaman tamamen hataydı. Hatta bu Lavanta olayını aylar önce dönemin Zafer Partisi İl Başkanı Resul Karaüzüm Kanal 68 TV ekranlarında dile getirmişti. Yani yeni çıkan bir olay değildi, keşke seçim yasaklarında 48 saat kala değil 96 saat önce açıklasaydın.  Son gün seçim yasaklarına 48 saat kala bir dosya patlatılmazdı.

 

Mesela; Ramazan Kaşlı’nın 10 Mayıs günü yaptığı açıklamada; “İzmir’in Foça ilçesinde hangi siyasetçi-siyasetçilerin arsası var” olayını patlatsaydın. Hımmm… Şey, pardon ya sen onu da açıklayamazdın değil mi? Unutuyorum kusura bakma.  Çünkü o olayda da susmak zorunda kalırdın.

 

Çok kıymetli Ali Abbas Ertürk seçim geldi, geçti. Bu seçimin bir önceki seçimde de olduğu gibi Kazanıpta kaybedeni sensin. Senin kaybettiğine birçok partili-partisiz seçmen üzüldü. Bugün İYİ Parti’nin logosunda gittiğiniz için 6 ayrı partinin oyları artmış görünsede yazının en başındaki hesaplarda o artan oyların sebebi sensin. Turan Yaldır oy getirmedi, getirdiyse de o kadar çok değil. Ama Ali Abbas Ertürk Ayhan Erel’i harcamana değmedi. Ayhan Erel ile yola çıkmış olsaydın belki bugün durum daha farklı olurdu. Hadi Ayhan Erel ile ittifakta olmadın keşke sen CHP logosunda gitseydin. Bugün milletvekili olarak Turan Yaldır ismi değil Sen olurdun.

Ali Abbas Ertürk; mesela yanında şeyine düşkün, videoları yayınlanan Partinin Çocuğu Yeşiltepe belde Belediye Başkanı Tahsin Çelik ile yola çıkmak yerine yanında Ali Rıza Toprak, Ferda Bozkurt, Doğan Koşar gibi partinin tecrübelerini daha çok bulundursaydın ve küskünlerin gönlünü alabilseydin.

 

İYİ Partililer Size de Sözüm Var

 

5 Mayıs’ta 6’lı Masanın tüm il başkanları ile adaylarınızı uyarmıştım. Sizler umursamadınız umursamamakta haklısınız, bir Ali Abbas Ertürk rüzgarı ile sizler 1 vekil çıkaracağınızdan emindiniz. Ayhan Erel’in harcanmasına göz yumdunuz ki; hepinize yazıklar olsun. Ayhan Erel’in yerini çok arıyacaksınız. Müsamere gösterilerinde yer alan çocuk il başkanı Cumali Asal yeni vekil tarafından kovalanmadan ki; istenmiyorsun zaten delikanlıca İstifa Et. Başaramadın, beceriksizsin, başarısızsın.

 

Adaylık sürecinden vekil adayına söz geçiremeyen “Benim Yönetimim de çalışmalarda yer alacak” diyemeyen birisinin il başkanlıkta bulunması ancak o koltuğu boş yere işgal etmesidir. Bugün o koltukta Vizyonsuz Başkan Faruk Ağır’da olsa, “Dua Ediyormuş Gibi Çek Pampa” diyen gösteriş meraklısı Hasan Hüseyin Çiftçi’de olsa sonuç aynı olurdu. Ama sözleri sert, yüreği mert, gönlü hoş olan Şevki Koçak olsaydı en azından delikanlıca masaya yumruğunu vurur “Ya benim yönetim arkadaşlarım olacak, ya da bende yokum” restini çekerdi. Bazen siyaset kişilik işidir.Gerçi bu duruma kalmadan “Ayhan Erel yok ise bende yokum Sayın Genel Başkan buyrun kendiniz yapın il başkanlığınızı” der, istifasını sunar arkasına bile bakmazdı Şevki Koçak. İYİ Parti Ayhan Erel gibi Şevki Koçak’ı da çok arayacak…

 

Cumali Asal; beceremedin, eline yüzüne bulaştırdın, yetmedi o kadar sitrese girdin. Bırak arkadaş şu koltuğu, nasıl olsa yeni vekilin, İl Başkanlık ismi için Ülkü Ocaklarında beraber hareket ettiği, siyasi her alanda birlikte olduğu Sercan Belgemen’i il başkanı olarak görmek istiyor ki; bunu seçim çalışmalarında da gördük, duyduk işittik. Çekil git, gölge yapma koltukta Cumali Asal.

Bakın İYİ Partililer 6 Aralık 2022’de şahsım tarafından yayınlanan “ATSO’da Kirli Pazarlıkları Deşifre Ediyoruz” başlıklı özel haberde o dönem Turan Yaldır MHP üyesi iken, ben bu haberi ele aldığımda şu iddialara yer verdim;

 

“….

Siyaset mi Bulaştı? Koltuk mu Vaat Edildi

Turuncu Listenin Kırmızı Listeye verdiği destek sonrasında Ahmet Koçaş ATSO Başkanlık koltuğuna oturdu. Birçok dedikodular, şu kadar para, şu kadar gayrimenkul vaat edildi iddialarına karşı Kulak sert açıklama ile cevap vermişti. Ahmet Kulak’a ve Ahmet Koçaş’a Aksaray Son Dakika (ASD) Haber Merkezi olarak soruyoruz;

1- Ahmet Koçaş bir siyasi partiden Aksaray Belediye Başkanı mı olmak istiyor?

2- Koçaş ile Kulak arasında koltuk paylaşımı mı oldu? Daha açık soralım; Koçaş Belediye Başkanlığına, Kulak ise ATSO Başkanlığına mı geçecek? Aranızdaki yazılı olmayan sözlü anlaşma bu mu?

3- Bu Pazarlık içerisinde Turan Yaldır ismi’de İYİ Parti’den Milletvekili adaylık koltuğu da var mı?

4- İYİ Parti Genel Merkezi tarafından olası temayyül araştırmasında Ahmet Koçaş ATSO Başkanı olarak Turan Yaldır ismini mi Önerecek?”

 

O zaman bu haberime gülenler, 10 Nisan 2023 tarihinde parti genel merkezleri tarafından açıklanan aday listelerinde Aksaray Son Dakika Haber Merkezi olarak bizler 4 Ay önce yazmıştık. Ve yukarıda paylaştığım haberimizde 4 maddeden 3 ve 4’üncü madde doğrulandı.

Şimdi ise ortada 1 ve 2’inci maddeler kaldı. Bakın yerel seçimler için daha aylar var uyarıyorum… Ahmet Koçaş yada Fatih Tekin’i Belediye Başkan adayınız yaptırmayın. Bir yiğit çıksın bu oyunu bozsun. Ola ki; Ahmet Koçaş ya da Fatih Tekin’i İYİ Parti’nizden Belediye Başkan adayı yaptırırsınız, “Bu Türkü Yarım Kalmayacak” diyen Ayhan Erel’de halkı arkasına alır Aksaray Belediye Başkanlık adaylığı için elinizden kaçırırsınız. Bugün Milletvekilliği seçiminde onun yokluğunu çok aradınız, yarın belediye başkanlık seçiminde gözardı ederseniz, “Kapatın Kepenkleri” derim…

 

Umarım; Bu Delinin sözünü kulak verirsiniz. Fal Bakmıyoruz, Gazetecilik Yapıyoruz…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aksaray Seçim Sonuçları

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?