Kaşlı ve Karataş’a Açık Mektup

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde eski siyasi heyecanın olmadığı gibi birçok ayak oyunlarınında en bariz ön plana çıktığı bir seçim olarak görülecek Aksaray tarihinde bu seçim.

Aday adayı olmayanların aday olacağı görünüyor bu seçim. AKP’de 3 aday adayı, MHP’de 2 aday adayı, İYİ Parti’de 1 aday adayı, CHP’de ise sürpriz ve iddialı bir ismin aday olacağı bekleniyor.

 

AKP’de adaylık konusunda kamuoyu ‘Evren Dinçer mi?’ ‘Hamza Aktürk mü?’ 2’ye bölünsede 29 Kasım’da yazmış olduğum ‘Nerden Bakarsan Tutarsızlık‘ başlıklı yazımda ki görüşüm aynı.

Bir taraftan Evren Dinçer, bir taraftan Hamza Aktürk denilirken, diğer taraftanda Baydar çıktı. Herkes AKP nin adayını merak ederken, aldığım bilgileri paylaşmakta mahsur görmediğimden açıkça yazmak istiyorum. AKP’den Aday adaylığını açıklayan 3 isimde olmayacak. Buda Evren Dinçer’in görevi için son günler denilir. Siyasette bir söz vardır; “Nasıl Geldiysen Öyle Gidersin” diye. Dinçer bir önceki seçimde aday adayı dahi değilken aday olmuştu. 2024’te de kendisine karşı aday adayı olmayan bir isim gelip adaylığa oturacak.

Revizyon uygulaması elinde patlayan Evren Dinçer’in babasına ait bina yapımında  yapılan torpil’de gündemdeki yerini korurken, halk arasında o binaya verilen ‘Dinçer Plaza’ Evren Paşa‘nın paşa paşa gidişine şahit olacağız. Gittigidiyor.EvrenPaşa

 

Genel Merkezler Anlaştı

Yerel seçimler öncesinde AKP Genel Başkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli 30 Büyükşehir ve 29 il olmak üzere 59 ilde anlaşırken, 22 ilde ayrı adaylar ile gidecek. Aksaray’da ayrı gidilecek iller arasında yer alıyor. Ama görünürde öyle. Fakat MHP kulislerine düşen son dakika bombası ile MHP’nin Aksaray Belediye Başkanlık koltuğu için İrfan Çıtak’ın olduğu bilgisi il binasında da kesin dil ile konuşuldu.

Birçok partili ise İrfan Çıtak’ın kesin aday olacağının açıklanmasının ve sadece geriye resmi açıklamanın kaldığını ifade edilmesi sonucunda ortak karar ise ‘şimdiden AKP’ye hayırlı olsun’ düşüncesi hakim kıldı.

 

Kaşlı ve Karataş’a Açık Mektup!!!

2 Eylül’de kaleme aldığım “MHP İntihar Edecek mi?” başlıklı köşe yazımda MHP’nin bir önceki dönem Belediye Başkan adayı Sefer Alkan dışında bir aday ile gidilirse MHP’nin intiharı olacağını dile getirmiştim. İl başkanlığında, İrfan Çıtak’ın deyim yerindeyse Yüzde 1 Milyon aday olacağı ve sadece resmi açıklanmanın beklendiği öne sürülürken MHP Aksaray’da resmi açıklama sonrasında resmen İntihar edecek.

Bahçeli ile Erdoğan resmiyette 30 Büyükşehir ve 29 il olmak üzere 59 ilde anlaşsa da; İrfan Çıtak’ın aday olması için büyük çaba gösteren Ramazan Kaşlı ve Burhanettin Karataş 2024 seçim souçlarında bu durumu nasıl açıklayacak.

 

2009 yerel seçimlerinde Ramazan Kaşlı’nın Belediye Başkan adaylık seçiminde 106 Bin 916 seçmenin %31’lik oran ile 25 Bin 395 oy alan MHP,

2014 yerel seçimlerinde Rıfkı Karabatak’ın Belediye Başkan adaylık seçiminde 123 Bin 571 seçmenin %34,20’lik oran ile 35 Bin 83 oy alan MHP,

2018 genel seçimlerinde Ramazan Kaşlı’nın ilk vekil seçildiği seçimde 117 Bin 951 seçmenin %21,46’lık oran ile 25 Bin 316 oy alan MHP,

2019 yerel seçimlerinde Sefer Alkan’ın Belediye Başkan adaylık seçiminde 111 Bin 719 seçmenin %39,38’lik oran ile 44 Bin 15 oy alan MHP,

2023 genel seçimlerinde Ramazan Kaşlı’nın ikinci vekil seçildiği seçimde 142 Bin 713 seçmenin %17,76’lık oran ile 25 Bin 352 oy alan MHP.

Kaşlı’nın iki seçim arasında aldığı oy oranlarında %21’lik dilimden %17’lik dilime düşürdüğü bariz açık.

Hatta bir başka dikkat detay ise Kaşlı’nın iki vekil seçiminde aldığı oy (bunlara Merkezde bulunan diğer belediyelikler dahil yani Merkezde bulunan Belediyelerdeki oylar) ile Belediye Başkan adaylık seçiminde oy farkı ise hemen hemen aynı olması Kaşlı’nın ne derece başarısız olduğunu bariz gösteriyor. Umarım bu detaya MHP Genel Merkezi de bakar….

İrfan Çıtak ile Belediye seçimine gitmesi beklenen daha doğrusu intiharı seçen MHP, 2019’de Sefer Alkan’ın aldığı 44 Bin oyu yakalayamazsa bu diyeti kim ödeyecek?

2019 seçim sonuçlarının altında olası kalırsa MHP, il başkanı Burhanettin Karataş istifa edecek mi?

Aksaray’da MHP adına tek adam rejimi yürüten Ramazan Kaşlı‘nın sözü ağır basacak mı?

MHP’de aday adaylık sürecinde kendisi ile 1 kez telefonda, 1 kez de yüzyüze yaptığım görüşmede aday adayı olmadığını ve olmayı düşünmediğini şahsıma ifade ederken, adaylık yarışı için çalışmalar yürüten İrfan Çıtak’ın olası kuvvetli adaylık açıklaması sonrasında isminin yer almasını kendisi ne kadar etik bulacak?

Sn. Çıtak unutma ki; herşey koltuk değil !!!

MHP’de kuvvetle muhtemel İrfan Çıtak’ın adaylığı söz konusu olmasının ardından Aksaray’da AKP’ye Aksaray Belediye Başkanlık koltuğu şimdiden hayırlı olsun diyelim.

MHP’de İrfan Çıtak isminin açıklanması resmiyet kazandığında bir kısım MHP’nin oyları eski MHP’li ve İYİ Parti’nin adayı Tuğrul Karacaer’e oy kayması bariz gözlemlenirken, CHP’de ise son günlerde konuşulan sürpriz ve iddialı o ismin aday olması durumunda ise Milliyetçilerin oylarının CHP’ye de kayması içten bile değil.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)

Sıradaki haber:

Gerçek Haber Gazetesi Sizin

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?