Eğitim ve Öğretim Yılı Yine Para Tuzağı İle Başladı

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı  her yıl olduğu gibi bu yılda Aksaray’da daha başlamadan velilerin ve öğrencilerin çilesi başladı. Okula uyum süreci için anasınıf ve ilkokul 1’inci sınıflar geçen hafta ders başı yaparken, eğitim ve öğretim yılı ise resmen 6 Eylül tarihinde başlayacak.
""
2003 yılında başlanan okul kitaplarının ücretsiz dağıtımının ardından siyasi iktidar tarafından, veliler üzerindeki ekonomiye çözüm bulunarak ülkemizde eğitim ve öğretim gören öğrenciler tek kitap üzerinden eğitim öğretim görerek fırsat eşitliği yaratıldı. Okul ders Kitapları Devlet tarafından öğrencilere ücretsiz verilirken, öğretmenler ise Devlet tarafından verilen kitaplara ek olarak öğrencilerin alınması istenilen kaynak kitap ve o kitabın alınacağı kırtasiye mağazası ismi de not alınarak öğrencilere ulaştırılmaya başlandı. 
""
Eğitim ve Öğretim yılı başlamadan öğrenci velileri tarafından oluşturulan WhatsApp gruplarında birçok okulda branş ve sınıf öğretmenleri tarafından Devlet tarafından verilen kitaplar yok sayılarak ek kitaplar; yayıncı kuruluş ismi ile velilere bildiriliyor. İstenilen Yayıncı Kuruluş kitabı ise Aksaray’da her ne hikmetse sadece bir kitapçı da bulunuyr Hâl böyle iken öğretmenler velilere kaynak kitapların hangi kitapçı da olacağı da belirtilerek Öğretmen ismi ile kitapçıdan ek kitaplar alınıyor.
Ekstra velinin cebinden 75 Lira ile 300 Lira arasında değişen rakamlar ile sözde kaynak kitap parası çıkıyor. Öğretmenler ise kendilerini bu durumdan kurtarmak için "Zorunlu Değil" ibaresini kullansa da veliler öğrencilerin başarılı olması için ve sınıf arkadaşları içinde mahcup olmaması için mecburen kitapları almak zorunda kalıyor.
"" 
Haber servisimize konuşan birçok veli; "Devlet tarafından öğrencilerimize kitaplar ücretsiz verilirken, bu ev ekonomisine de etkisi oluyordu. Ancak birçok ders öğretmenleri Devlet tarafından verilen kitapları yok sayarak, adına ek kaynak kitap olarak verdikleri kitapları seçiyorlar. Bu duruma hiçbir yetkili kurum ses çıkarmıyor" dediler. 

Veliler Vali Aydoğdu’yu Göreve Davet Ediyor
Haber Servisimize konuşan veliler Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu başta olmak üzere Cumhuriyet Savcılığını ve Milli Eğitim Müdürlüğünü göreve davet ederek; "Daha okulların sürekli açık olup olmayacağı muallak iken, ilk ders zili çalmadan öğretmenler tarafından istenen ek kaynak kitaplar için Vali Hamza Aydoğdu’yu göreve davet ediyoruz. Bizlerin cebinde haksız yere çıkan bu sözde kitap vurgununa biran önce çözüm bulunmalı. Ve gerekli cezai işlemlerin yapılmasını bekliyoruz" ifadesine yer verdiler. 
  
Devlet Okul Kitaplarında İsraf mı Yapıyor?

Öğretmenlerin kaynak kitabı zorunlu halde istemesinin üzerine isyan eden veliler; "Okullarda ücretsiz olarak öğrencilere verilen kitaplar eğer hiçbir işe yaramıyor ise, o zaman neden boş yere israf yapılarak ücretsiz şekilde dağıtılıyor. Birçok ders öğretmeni ücretsiz verilen ders kitaplarından ödev vermez iken, alınan ek kaynak kitaplardan ödevler veriliyor. Ek kaynak kitap alan öğrenci ödevini yaptığında derslerden artı not alırken, kitap alamayan öğrenci ise bu artı nottan faydalanamıyor. Çocuklarımızın söylediklerine göre, Yazılılarda sorular bu ek kitaplardan çıkıyor. Madem ek kaynak kitaplar alınacak ve öğretmenlerin düşüncesine göre ücretsiz verilen okul kitaplar yetersiz ise o zaman bu okul kitapları israf yapılarak ücretsiz olarak dağıtım yapılmasın" ifadelerine yer verdiler. 

Ek Kaynak Kitap Ücretleri Ne Kadar? 
Velilerin isyanını dinleyen haber servisimiz ise bu ek kaynak kitapları araştırmaya başladı. Haber servisimizin yaptığı çalışma sonucunda ise bir dersin ek kaynak kitap ücreti sınıf durumuna göre 50 Lira ile 80 Lira arasında değişmekte. Matematik, Türkçe, Fen, Sosyal, İngilizce olmak üzere 5 temel dersin ek kaynak kitabını almak isteyen bir velinin cüzdanından 250 Lira ile 400 Lira arasında değişen paralar çıkmakta. Yine haber servisimiz tarafından yapılan araştırmada ise ilimizde ek kaynak kitapları her kırtasiyecide bulmak mümkün olmaz  iken , ilimizde ek kaynak kitap satışı yapan 5 kırtasiyecinin okullara yaptığı anlaşma sonucunda bulunabiliyor. 
Öğretmenler Kitapçılardan Komisyon mu Alıyor?
İlimizde 5 kitapçıdan sadece birisi ile anlaşan bir öğretmen istediği kaynak kitabın sadece o kitapçıda olacağını belirtiyor. Akıllara ise öğretmenler aldırdıkları ek kaynak kitaplar sonucunda komisyon mu alıyor sorusunu da getiriyor?  Özel Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

""

2021-09-05 21:17:02

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Eğitim Müdürü Kartal İstifa mı Etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?