Ankara Üniversitesinden İtalya İle Büyük İşbirliği

Haber: Armağan ŞEN

Ankara Üniversitesi, İtalya’nın ve Avrupa’nın köklü Üniversitelerinden birisi olan La Sapienza’nın online bölümü olan Unitelma Sapienza ile işbirliği protokolü imzaladı.

İtalya Dostluk Derneği Başkanı Av. Musa Toprak yaptığı açıklamada; “Casa Italia’da sürdürdüğümüz başarılı çalışmaları Unitelma Sapienza ile devam ettirmek istiyoruz” dedi.

 

1303 yılında Roma’da kurulmuş olan La Sapienza sadece İtalya’nın değil, Avrupa’nın da en eski üniversitelerinden birisidir. Ayrıca Avrupa Birliğindeki en büyük üniversitedir. Dünyanın önde gelen üniversite sıralamalarına göre İtalya’nın en iyi üniversiteleri arasında ve dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 100 içerisinde yer almaktadır. La Sapienza Üniversitesi özellikle öğrencilere fırsat eşitliği sağlamak amacıyla online eğitimde önemli bir karar alarak UnitelmaSapienza’nın bir online üniversite olarak kurulmasına karar verdi. Ülkemizde de YÖK’ün tanıdığı üniversiteler listesinde yer alan UnitelmaSapienzaRoma’da kuruludur. İtalya dışında sadece Ankara ve New York’ta ofisleri bulunmaktadır.

 

Unitelma Sapienza Ünivesitesi Türkiye temsilciliğini kâr amacı gütmeyen İtalya Dostluk Derneği üstlenmiş durumda; İtalya Dostluk Derneği, İtalya Büyükelçiliğinin manevi destekleri ile bünyesinde bulunan Casa İtalia kültür merkezinde dil ve kültür faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Dernek Başkanı Av. Musa Toprak yaptığı açıklamada; “Unitelma Sapienza pandemi döneminde dahi faaliyetlerimizi sürdürüyor olmamızdan çok etkilendi ve Unitelma’nın yurtdışındaki ilk temsilciğini biz üstlendik. Bizden sonra da New York’ta bir merkez açıldı. Casa Italia’da sürdürdüğümüz başarılı çalışmaları Unitelma Sapienza ile devam ettirmek istiyoruz. Ülkemizin en köklü üniversitelerinden birisi olan Ankara Üniversitesi ile bir iş birliği protokolü imzalanmış olması ileriye dönük aktiviteler için çok önemli bir ilk adımdır.

 

Ben bu konuda öncelikle çok hızlı hareket ederek vizyon sahibi olduğunu gösteren Ankara Üniversitesi’nin sayın Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar hocaya ve sonra da bu anlaşmayı hayata geçirmedeki destekleri için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesine ve özellikle İtalyanca Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Özkan hocama çok teşekkür ediyorum.” dedi.

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başarı Özel Eğitim Kurumlarından 2023 Mesajı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?