Atatürk İyi Bir Gazeteciydi

Haber: Armağan ŞEN

Atatürk Kültür Dayanışma ve Eğitim Vakfı (
AKDEV) Genel Başkanı Gül Karyaldız vakfın 26’ıncı Kuruluş yıldönümünü gazetecilerle birlikte kutladı.

Karyaldız, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de, dahi bir asker, büyük bir devlet adamı olmasının yanında çok iyi bir gazeteci olduğunu söyledi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda Başkanlığa yeniden seçilen Gökhan Durmuş’u ve yeni yönetim kuruluna nezaket ziyaretinde bulunan AKDEV Genel Başkanı Karyaldız, Atatürk’ün dahi bir komutan olduğu kadar güçlü bir kalem olarak da tanındığını söyledi. Karyaldız şöyle konuştu:

 

“GAZETECİ ATATÜRK”
Atatürk, daha askerken ilk gazetesi olan Mimber’i, Milli Mücadele sürecinde de Sivas Kongresi öncesinde 1919’da İrade–i Milliye gazetesini devreye sokmuştur. Ali Fethi Okyar ile Minber gazetesini kuran Mustafa Kemal Paşa, Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldiğinde burada alınacak kararların millete duyurulması için bir gazeteye ihtiyaç duyduğunu söylemiş ve burada verdiği ilk direktif de ‘yeni bir gazete çıkaralım’ olmuştur. O büyük deha “Kurun” gazetesinde ‘Asım Us’ mahlasıyla yazdığı yazıları ile kendi hükümetinin Basbakanı İnönü’yü elestirsel uyarılar ile yönlendirmiş ve bu yazılarla Hatay’ın anavatana bağlanmasının önünü açmıştır. Basın’a ayrı bir önem veren Atatürk, biliyorsunuz ‘Basın Milletin Müşterek Sesidir’ demiştir. Ama bugün birçok kişi Atatürk’ün bu yönünü bilmiyor.

 

SPUTNİK OLUMLU SONUÇLANSIN
Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Türkiye Gazeteciler Sendikasının kurucuları arasında yer alan Hıfzı Topuz’a da rahmet dileklerinde bulunan Karyaldız, BBC, AFP gibi dünya haber ajanslarıyla yapılan sözleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasına sevindiğini söyledi.

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

230 Milyon Lira Halkın Parası Fazladan Harcandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?