Yeni Medya Gazetecileri Derneği Kuruldu

Haber: Armağan ŞEN

Aksaray’da bir grup basın mensubu, medya paydaş sektör çalışanları ve gazetecilik bölümü öğrencileri Elalem Dergisi ile Şehrin Nabzı İnternet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Derya Özaba öncülüğünde Yeni Medya Gazetecileri Derneğini kurdular.

Dernek kurucu başkanı Derya Özaba yaptığı açıklamada; “1990 senelerinin sonlarından itibaren tüm dünyada internet kullanımının yayılmaya başlaması ile birlikte medya ve reklam sektörleri de internet mecrasında ki yerini aktif olarak almıştır. Bir gün gelecek geleneksel medyadan eser kalmayacak düşüncesinin aslında doğru olmadığı ise içinde bulunduğumuz sene itibari ile bir nevi kanıtlanmıştır. Geleneksel medya içerisinde bulunan yazılı, görsel ve işitsel medya, ses, video, fotoğraf, grafik, animasyon ve müzikle birleşerek teknolojik alana doğru yöndeşme sergilemiş, dolayısı ile de geleneksel medya bir dönüşüm sergileyerek ortaya yeni medya kavramı çıkmıştır. Artık okullarda da bölüm olarak okutulan yeni medya sadece gazetecileri kapsayan bir alan olmakla kalmayıp, grafik tasarımı, dijital reklamcılığı, sosyal medya danışmanlığını, yaratıcı medyayı ve multimedya sistemleri geliştiricilerini de içine alarak yeni bir moda bürünmüştür. Teknolojiye kolay erişen ve aktif kullanan vatandaşlarında olaya dahil olması ile birlikte yurttaş gazetecilik kavramını da kendi bünyesine dahil eden medya sektörü internetle birlikte herkesin olaya dahil olduğu, güncelliği anlık, yedi yirmidört ulaşılabilirliği olan bir şekil almıştır. Biz de çağın gerekliliği olan ve lugata yeni yeni giren ‘yeni medya’ konusunda örnek çalışmalar sergileyen, geleneksel medyanın kaybolmadan gelişmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapan, yeni medya alanında olayın hangi kademesinde görev alırsa alsın medya çalışanlarının haklarının korunması ve zamana ayak uydurabilmeleri için gerekli eğitimler almasını sağlayacak bir sivil toplum kuruluşunun gerekliliğini düşünerek bu derneği kurma kararı aldık.

İnternet gazeteciliğinin aslında sanıldığı gibi masa başı habercilik olmadığı, bir internet gazetesi editörünün her türlü mecraya uygun haber yazıp kurgulayabilecek bilgi ve donanıma sahip olması gerektiğini belirtmek isterim. İnternet alt yapılı medya aslında masraflar açısından geleneksel medya kadar masraflı görünmese de günümüzde bir bilgisayardan ibarette değil. Yeni medya alanında hizmet veren basın kuruluşları da, kira ve çalışan giderleri olan, vergisini ödeyen ve buna ilave olarak anlık güncelleme gerektiren bir mecrada yayın yaptıkları için saat kavramı olmadan çalışma gerekliliği olan kuruluşlardır. Çalışanları ise aynı şartlarda çalışmalarına rağmen özlük hakları tam olarak güvence altına alınamamış çalışanlardır. Dernek olarak yeni medya alanında görevli kanuni çerçevede çalışan meslektaşlarımızın özlük haklarını almaları için gerekli çalışmaları yapmakta dernek faaliyetlerimiz arasında yer alacaktır. Sektöre yönelik eğitimler düzenlemenin yanı sıra, medyanın hizmet ettiği kesim için ise medya okur yazarlığı eğitimleri düzenlemekte yine hedeflerimiz arasındadır’’ dedi.

Önümüzde ki birkaç aylık süre içerisinde üyelik çalışmalarını tamamlayarak ilk kongrelerini düzenleyeceklerini belirten Yeni Medya Gazetecileri Derneği Kurucu Başkanı Derya Özaba kuruluş aşamasında yer alan tüm dernek üyelerine teşekkür ederek, bu mecra ile bağlantısı olan herkesi derneklerine üye olmaya beklediklerini de sözlerine ekledi.

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Belediye’den Resmi Bir Açıklama Gelmedi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?