Yandaş Basından Algı Operasyonu

Özel Haber: Armağan Şen

19 Kasım 2022 Cumartesi günü Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen Komite seçimlerinin ardından Fatih Batı’nın liderliğindeki Mavi Liste 1. Komite seçim sandığına itiraz etmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu Hakimi kararını yarın açıklayacak.

Resmi olmayan sonuçların açıklanması ve 1’inci Komiteye yapılan itirazları görmezden gelen ve bu durumu kapatmaya çalışan Kırmızı Liste ve destekçileri dün sosyal medyadan Kırmızı Listenin öncüsü Ahmet Koçaş’ı ATSO Başkanı ilan ederek ‘Hayırlı Olsun’ temennisinde bulunuldu.

Ancak daha sandıklarda sayım bitmeden, itiraz süreci devam ederken psikolojik baskı kurmaya çalışan Kırmızı Liste ve destekçileri Sosyal Medyadan algı operasyonu yaparken bu duruma Yandaş Basında eklendi. Yandaş basının Yalan, Yanlış bilgiler ile seçime yön verme ve kamuoyunda Algı Operasyonu gerçekleştirmesi tepki ile karşılandı.

İşte İş’in Aslı…

1’inci Komitenin bulunduğu sandıkta kıyasıya mücadele yaşandı. Oyların birbirine yakın olması, tarafların ise zaman zaman hesap hatası yapması sonucunda sandık görevlileri de bu yanlışlıktan kısmen nasibini alsa da kısa sürede bu durumu fark etmeleri üzerine yeniden sayım yapıldı. Zarflardan oy pusulalarının çıkmasında bazı yanlış oy kullanım gerekçesi ile Mavi Liste daha sandık sonuçları mühürlenmeden Kanuni Haklarını Kullanarak itiraz dilekçelerini sandık kuruluna teslim ettiler. Tansiyonu yüksek olan seçimde ise YSK Hakimi sağlıklı şekilde doğru karar vermek için Pazartesi günü açıklayacağını ifade etti.

Mavi Liste İtirazında Haklı

1’inci Komiteye Mavi Liste itiraz verirken, bazı yayın kuruluşları kırmızı listeden yana tavır oluşturarak Yalan Yanlış haberler ile Algı Operasyonu yapmaya çalışıyor. Haber Merkezimiz tarafından Mavi Listenin itirazları ve ATSO Tüzükleri ile karşılaştırdığında itirazın haklı gerekçeler olduğu açıkça görülmekte.

ATSO Tüzüğünün 20’inci maddesinin A-B-C-D-E-F-G-H-İ-J fıkralarında yer alan Seçimlerde Geçersiz Oylar ile alakâlı şu açıklama yer alıyor.

B)  Seçmenlerin adını, soyadını, imzasını ve siyasi hüviyetini belli edecek herhangi bir
alamet veya işaret taşıyan pusulalar geçersiz sayılır.

D) Aynı zarftan çıkan muhtelif adlar taşıyan birden fazla oy pusulaları geçersiz sayılır.

İ) Oy pusulasında ilgili meslek grubu üyesi olmayan bir kişinin isminin bulunması
halinde bu isim çizilerek, diğer şahısların oyları geçerli sayılır.

Mavi Listenin 2 zarfa itirazında; 2 ayrı zarfta 2 aynı pusula çıkması ve bu pusulalardan 1’inin işaretli olmasından dolayı B maddesi gereğince İptal Edilmeli.

Yine birçok zarfta ise Kuruluş yerine isim yazılması burada da o İsmin ATSO üyesi olmaması Kurum olarak üye olması nedeniyle burada da İ Maddesi uygulanmaktadır.

Yandaş Basının Yalanı Cezasız Kalmamalı

Tansiyonu yüksek bir seçimin yankıları devam ederken bazı Kırmızı Liste yandaşları ortamı germek için Algı Operasyonu yaparak YSK’yı etkilemeye yönelik haberlerde bulunması kamuoyunda da tepki ile karşılandı. yeni çıkan Sansür Yasası ile TCK 29’uncu maddesine eklenen “Halka Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu alenen işlemiştir. TCK 29’uncu maddesinde de açıktır ki suçunun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıdır… Algı operasyonu yaparak, taraflar arasında ipleri geren yandaş basın aynı zaman da hukuken açıkça görülmekte ki TCK 216’ıncı maddesine de muhalefet etmekte.

TCK 216’ıncı maddesi açıkça; yer alan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu” somut bir tehlike suçu olarak düzenlenmiştir. Suç ile kamu düzeni, toplum huzuru ve barışının korunması hedeflenmiştir. Yine TCK 216’ıncı maddesinin 1’inci bendinde Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tüm Hesaplar Yeniden Yapılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?