Psikorona

Takvimler 11 Mart 2020’yi gösterdiğinde Türkiye’de beklenen açıklama haber programlarında “Türkiye’de İlk Korona Rastlandı” başlığı ile Flash Haber ile duyuruldu.
7’den 70’e herkesi bir telaş sarmaya başlarken, herkes sevdiklerini korumak için kendilerince önlem almaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk 5 gün Bilim Kurulu kararını uyguladı. Daha önce yazdığım “Nasıl Ölmek İstersiniz” başlıklı köşe yazımda da olduğu gibi yine aynı düşüncedeyim ve 5 günden sonra ise Bilim Kurulu’nun belirtildiği bazı uyarıların siyasi iktidar nedeniyle uygulanamadığını düşünüyorum.
Gözlerine adeta kan çanağı inen ve hergün yurttaşları bilinçlendirmek için canlı yayın yapan Sağlık Bakanı Koca’nın söylediklerinin en başında temas ve tedbir öncelik arasında yer alırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verilen ilk Sokağa Çıkma yasağı ile Bakan Koca’nın üzerine basa basa durduğu temas ve tedbir bir anda yok oldu ve Sokağa Çıkma Yasağı verilen yerlerde ise adeta yerle bir oldu.
Kola şişesini kucaklayan amca ile çikolata stoğu yapan genç fotoğraf karelerine yansırken, sosyal medya da ise tepkilerin en önemlisi idi. Kasa kasa ekmek alanları, çuvallar dolusu patatesi omzuna yükleyenlerin hatta bu kargaşada çıkan tartışmalar ise gün gün konuşurken, İçişleri Bakanı Soylu’nun istifa istemi muhalefet tarafından yüksek sesle konuşulması üzerine Soylu İstifa ettiğini açıkladı. Herkes Asrın Lideri Partili Cumhurbaşkanı’nın iki dudağının arasında çıkacak söze kilitlenirken, sosyal medyada Soylu’ya partili partisiz birçok yurttaş destek verdi. 
Siyasi iktidar böylelikle yanlış uygulanan ilk sokağa çıkma yasağını İstifa olayı ile üstünü kapatırken, Asrın Lideri Partili Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü açıklamada bulunarak İçişleri Bakanı Soylu’nun istifasının kabul edilmediği belirtildi.
Bu istifa olayı sosyal medya da ve gündemde konuşularak yanlış uygulanan Sokağa Çıkma Yasağı başarısızlığı ise bertaraf edildi. Aradan geçen süre sonrasında yaptığı yanlışı kabul ederek Siyasi Erdemlik gösteren ve karşılığında İstifa kararı alan Soylu’nun yeniden görevine devam etmesinin ardından daha tedbirli ve düzenli bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı bazı illerde. 
Aksaray’da ise ‘Corona bana bir şey yapmaz’ düşüncesi hakim halde yer alıyor. Elbette tedbirler alınırken, birçok yurttaş psikolojik olarak koronayı yenmiş durumda. ASÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde alınan üst düzey tedbirlere bir de sağlık emekçilerinin yaptığı hummalı ve yerinde çalışmalar ise Aksaray’da vaka sayısının çevre illerin yanı sıra bir çok illere oranla neredeyse yok denecek kadar vaka sayısı olduğu ortaya çıktı.
Vatandaş psikolojik olarak rahatlarken, yetkililer ise yine altını kalın çizgi ile çiziyor “Temas ve tedbir” konusunu. Ancak bugün görüyoruz ki; yabancı uyrukluların Türk Kızılayı önünde insan zinciri oluşturarak yardım sırası beklemesi ise sanki Aksaray’da birçok kural alt üst oldu.
Birçok yurttaç insan zinciri manzarasını görünce “Eyvahh!!!” demekten kendini alamadı. Aksaray kendi izolasyonunu yaparken, yabancı uyrukluların tedbirsiz davranması yurttaşları tedirgin etti.
Bir yandan kendi yurttaşına tedbirsizlikten binlerce lira ceza yazan yetkili merciler, diğer yanda ise yabancı uyrukluların ihlaline çözüm bulamayan yetkili yetkisizler. 
Aksaray olarak ele alırsak Korona’yı;
Psikolojik olarak Korona yenilmiş durumda. Araba arkalarında yazan “Yokluğum Cor-Ona” sosyal medyada yazan “Varlığım KOR-Ona” gibi kelime oyunları ile psikolojimizde en az vaka sayımız kadar güzel gidiyor.
PsiKOrona

2020-04-27 17:25:29

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Nasıl Ölmek İstersiniz

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?