Haber: Armağan ŞEN

Eğitim-Sen Aksaray Şubesi tarafından gerçekleşen 1 Mayıs İşçi Bayramı halaylarla kutlandı. Programa Eğitim Sen Aksaray Şube Başkanı Mustafa Kemal Derin, İYİ Parti Aksaray 2’inci sıra milletvekili adayı Ali Abbas Ertürk, CHP Aksaray İl Başkanı Hacı Ali Keleş, Demokrat Parti İl Başkanı Servet Ceylan, Deva Partisi Aksaray İl Başkanı Şahin Arıbaş, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi katıldı.

Eğitim Sen Aksaray Şube Başkanı Mustafa Kemal Derin 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Umut ile hüznün iç içe geçtiği bir 1 Mayıs yaşıyoruz. On binlerce kardeşimizin canını kaybettiği, milyonlarca kardeşimizin hayatını alt üst eden depremin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları nedeniyle büyük bir yıkım yaratan depremde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyoruz.  Doğal bir olay olan depremi, büyük bir toplumsal felakete ve insanlık trajedisine dönüştüren sorumluları asla affetmeyeceğiz. Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez! Tüm dünyada işçi sınıfı sayısal olarak hızla büyürken, ücretli emek yaygınlaşırken; biz üretenlerin toplumsal zenginlikten aldığı pay azalıyor. Sermayeyi emek sömürüsü de doyurmuyor. Doğa sermayenin sınırsız yağmasına açılıyor. Başta işçi sınıfı olmak üzere tüm insanlık sermaye düzeninin bu ağır tahribatına ses çıkarmasın diye baskıcı rejimler destekleniyor. Kapitalizm ve onun en vahşi biçimi olan neoliberalizm bugün dünya halklarına daha fazla sömürü, daha fazla eşitsizlik, daha fazla yağma ve yarattıkları bu cehennemin bekçisi olarak daha fazla otoriter rejim vaat ediyor.

 

Büyük bir yoksulluk içinde yaşıyoruz!

Zamlar, alım gücündeki erime hayatı yaşanılmaz kılıyor. Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Sadece son 4 yılda 5,5 milyon işsize 3,5 milyon yeni işsiz daha eklendi. Ücretlilerin sayısı hızla artarken, emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 38’den yüzde 25’e düştü; sermayenin payı yüzde 44’ten yüzde 57’ye yükseldi. İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden alıp zenginin kasasını doldurdular. Rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kuruluşlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler. Sözün özü; memleketi bir şirket gibi yönettiler! Bizler bir olup karşılarına dikilmeyelim diye her alanda ayrımcılığı kışkırttılar.

 

Eleştirenin, sorgulayanın, hak-hukuk-adalet isteyenin sesini kısmak için her yolu denediler. Ama yine de başaramadılar. İşçiler işine, aşına, ekmeğine sahip çıktı; gençler geleceklerine… Haklarını savunan kamu emekçileri, iyi hekimlikten vazgeçmeyen hekimler, bilimi ve tekniği halkın çıkarları için kullanan mühendisler susmadı. Kadınların eşitlik ve özgürlük taleplerini, şiddete karşı mücadelemizi bastıramadılar. Doğasına ve kentine sahip çıkanların önünü alamadılar.

 

“Meydanlarda Birlikte Olacağız”

Bizler; Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu, Grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında yasaklanmadığı, Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu, Ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının emekçilere kesilmediği, Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı,Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz. Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür. Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üreten biz işçilerin, emekçilerin yöneten olduğu bir düzen kurma irademizle meydanlarda birlik olacağız. 2023 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıçtır. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak geleceğimize sahip çıkacağız. Hürriyet en şanlı elbisesiyle meydanları dolduracak ve bizler haykıracağız: Emek Bizim, Gelecek Bizim!”

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Seçmen Sürpriz Peşinde Bağımsız Aday İlhan Mecliste

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?