Haklıysanız Gazeteciliği Bırakacağım

Geçtiğimiz günlerde yayınladığım özel haberde devleti temsil eden milletin makamı olan Kaymakamlık koltuğunun boş kalmasını eleştirmiştim. Kaymakam Ahmet Karatepe eğer ki; Koltuğun ağırlığını kaldıramıyorsan boş yere de orada durma. Şahsen bu durumda ben olsam ve böyle bir haklı eleştiri gelse idi; mahkemelere gidip yazılan habere erişim engeli getirme şikayetinden önce, görevimden istifa ederdim.

27 Haziran tarihinde kendi imzam ile “Koltuğun Ağırlığın Bilmiyorsan Hiç Oturma Oraya” başlıklı özel haberim sonrasında 1 Temmuz 2022 itibariyle T.C. ORTAKÖY(AKSARAY) SULH CEZA HÂKİMİ Ceyda Gürbüz tarafında yayından kaldırılma kararı verildi.

Hakim Gürbüz tarafından verilen Gerekçeli Kararı şu şekilde;

“Ortaköy ilçe Kaymakamlığının yazıları ile; Aksaray Ticaret ve Sanayi odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ilçe Kaymakamı Ahmet Karatepe’yi makamında ziyaret etmiş olduklarını, ziyaret sırasında çekilen fotoğraf Ortaköy Kaymakamlığının resmi internet sitesinde yayınlandığını, akabinde, https://aksaraysondakika.com/koltuğun-agirligin-bilmiyorsan-hiç-oturma-oraya/ isimli internet sitesinde ve siteye ait Facebook ve instagram hesaplarında Kaymakamlık makamında çekilen fotoğrafa atıfta bulunarak “Koltuğun Ağırlığını Bilmiyorsan Hiç Oturma Oraya” şeklinde Kaymakamlık Makamını zedeleyici paylaşımlarda bulunduğunu, görevi başındaki kamu görevlisine alenen ve basın yoluyla hakaret eden söz konusu haberi yapan kişi hakkında TCK’nın ilgili hükümleri uyarınca gerekli yasal işlemleri yapılmasını ve söz konusu hakaret içeren habere erişimin engellenmesini talep edildiği anlaşılmakla; 5651 Sayılı Kanunun 9. maddesinde yer alan; “internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına,buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir” şeklindeki düzenlemenin bulunduğu, Yukarıda yapılan açıklamalar kapsamıda mevcut talep değerlendirildiğinde; Anayasa’nın 28 ve 5187 sayılıBasın Kanunu’nun 3. maddelerinde ifadesini bulan basının haber verme hakkının, gerçeklik, güncellik,

kamu yararı, toplumsal ilgi, konu ve ifade arasında düşünsel bağlılık unsurları ile sınırlı olduğu, bu unsurlardan birini taşımayan haberin hukuka uygun olduğundan söz edilmeyeceği, başvuruya konu talep ve buna ilişkin deliller hakimliğimizce incelenmiş olup bu inceleme neticesinde; yapılan haberin kamu yararı taşımadığı,  talep eden İlçe Kaymakamlık Makamının şeref ve haysiyetini ihlal edici ve kişilik haklarını zedeler mahiyette olduğu, bu ihlal neticesinde telafisi güç ve imkansız zararların doğma ihtimalinin bulunduğu anlaşılmakla  https://aksaraysondakika.com/koltuğun-agirligin-bilmiyorsan-hiç-oturma-oraya/isimli isimli internet sitesinin yalnızca  haber içeriğine yapılacak bir erişim engeli ile de elde edilmek istenen fayda sağlanacağından sitenin tümüne yönelik değil, yalnızca haber içeriğine yönelik aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.”

Sorularımıza Cevap Verin

Ortaköy Kaymakamı Ahmet Karatepe hakkında yayınladığım haberde, haber metninde kamuoyunu aydınlatma adına açık ve alenen sorular yönelttik. Bu sorulara cevap verme cesaretini bulsaydınız ya…

Bu güne kadar Devletin temsili milletin makamına, gerçek sahipleri olan vatandaşlar geldiğinde de makam koltuğunuzu boş bıraktınız mı?…

Protokol sıralamasında 21’inci sırada yer alan Ortaköy Kaymakamı Ahmet Karatepe yine aynı listede 309’uncu sırada yer alan bir sivil toplum kuruluş başkanını ağırladığında o devletin temsili milletin koltuğu boş kalmaz. Kamu yönetiminde bu dersi gördüğünüzü düşünüyorum…

Yine acemi bir kaymakam da değilsiniz. Ama o koltuğu boş bırakacak kadar protokol listesini anlamayacak kadarsınız. Madem ki; Koltuğun ağırlığını taşıyamıyorsunuz ve haber de yer alan şu soruların cevabını hâlâ beklediğimizi hatırlatmakta fayda var;

1- Bu ziyaret esnasında Devleti temsilen Kaymakamlık koltuğu neden boş bırakıldı?

2- Devleti temsil eden Kaymakam koltuğunun ağırlığını taşıyamıyor musun?

3- Halk olarak size ziyarete gelenleri de aynı koltuktada mı karşılıyorsun?

4- Olası diğer ATSO Başkan adaylarını da aynı şekilde karşılayacak mısın?

 

Siz Haklıysanız Gazeteciliği Bırakacağım. Biz Haklıysak Sizler Görevinizden İstifa Edecek misiniz?

Ortaköy Kaymakamı Ahmet Karatepe tarafından yapılan müracaat sonrasında Ortaköy Sulh Ceza Hakimi Ceyda Gürbüz tarafından verilen Gerekçeli kararı yukarı da paylaştık. Verilen Gerekçeli Kararda;

….”Koltuğun Ağırlığını Bilmiyorsan Hiç Oturma Oraya” şeklinde Kaymakamlık Makamını zedeleyici paylaşımlarda bulunduğunu, görevi başındaki kamu görevlisine alenen ve basın yoluyla hakaret eden söz konusu haberi yapan kişi hakkında TCK’nın ilgili hükümleri uyarınca gerekli yasal işlemleri yapılmasını… kararı veriliyor.

Yayınladığımız haber de Kaymakamlık Makamını Zedeleyici tek bir kelime kullanılmadığı ve tam aksine Ahmet Karatepe’nin boş bıraktığı Kaymakamlık makamına sahip çıkmamız mı zedeleyici?

Görevi başındaki kamu görevlisine alenen ve basın yoluyla hakaret söz konusu olduğu iddia ediliyor. Yayınladığımız haberde Kamu görevlisine hakaret olmadığı gibi kamu görevlisine, kamu yararını gözeterek görevini hatırlattığımız için mi bu yasak verildi.

Hakaret olduğunu gerekçeli kararda belirten hakime hanım; Asıl hakaret devletin temsili, milletin koltuğunu boş bırakılması değil midir?

Yine aynı gerekçeli kararda; “….yapılan haberin kamu yararı taşımadığı,  talep eden İlçe Kaymakamlık Makamının şeref ve haysiyetini ihlal edici ve kişilik haklarını zedeler mahiyette olduğu, bu ihlal neticesinde telafisi güç ve imkansız zararların doğma ihtimalinin bulunduğu” belirtilmekte.

Haberde devletin temsili, milletin koltuğu olan Kaymakamlık koltuğunun boş kalmamasını hatırlatmak ve o koltuğa kamu yararını gözeterek basın mensubu olarak sahip çıkmamız en büyük kamu yararıdır.

Kaymakamlık Makamının şeref ve haysiyetini ihlal edici; cümlesinin bu haberde yer alması açıkça verdiğiniz karar ile çelişmektesiniz. Kaymakamlık makamını rencide eden biz değil, bu haber şikayetçi olan Ortaköy Kaymakamı Ahmet Karatepe’dir. Çünkü; Kaymakamlık Koltuğunu boş bırakan biz değil, Ahmet Karatepe’dir.

Kişilik haklarını zedeler mahiyette olduğu, gerekçeli kararda yer almakta. Oysa Yargıtay İçtihatlarında da yer alır ki; bunu siz daha iyi bilmelisiniz; Kamu görevlileri, siyasiler ağır sözlerle eleştirilebilir. Yeter ki; hakaret olmasın. Şimdi o yayınladığımız haber de tek bir hakaret kelimesi gösterin bize.

Ortaköy Kaymakamı Ahmet Karatepe ve söz konusu haberimize erişim engeli kararı veren hakim Ceyda Gürbüz; sizler haklıysanız kamuoyuna açık söz veriyorum ben gazeteciliği bırakacağım. Ama biz haklıysak sizler görevlerinizden istifa edecek misiniz?

Tabi ki; bu erişim engel yasağına Aksaray Son Dakika haber merkezi olarak Pazartesi günü itirazlarda bulunacağımızı, verilen karar sonrasında da tüm hukuki haklarımızı YÜCE TÜRK MİLLETİ adına da haklılığımızı ispat edeceğimizden zerre şüphemiz yoktur…

Yazımı Yüce Önder, Başkomutan, Türkiye Cumhuriyet’i kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün o anlamlı sözü ile son vermek isterim; “Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hodri Meydan Beyler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?