Esnaf Artık Bıktı

Haber: Armağan ŞEN

CHP Aksaray İl Başkanı Hacı Ali Keleş, afaki fiyat artışlarının esnaflarla vatandaşları karşı karşıya getirdiğini, esnafın satış yapamamaktan, vatandaşların ise ürün alamamaktan dertli olduklarını söyledi.

Enflasyon Kontrol Edilemez Bir Biçimde Artıyor

Beraberinde, Merkez İlçe Başkanı Ayfer Yılmaz, Aksaray Milletvekili Aday Adayı Ali Abbas Ertürk ve partililerle birlikte Kurşunlu Cami arkasındaki cadde esnafını ziyaret eden İl Başkanı Hacı Ali Keleş, Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde dahi çarşı-pazarda yüz güldüren bir hareketliliğin olmadığını kaydetti. Gıda başta olmak üzere, günlük hayatın vazgeçilmezi olan pek çok kalem ürüne hemen her gün ciddi zamların geldiğini ve artık iktidarın işi kontrol edemediğini söyleyen Keleş, “Esnafımız ürününü yüksek maliyetlere almak zorunda kalınca vatandaşlarımızın da cebinden çıkan para artıyor. Enflasyon kontrol edilemez biçimde artmaya devam ediyor. Esnafımız da dertli vatandaşımız da. Ama kimse umudunu kaybetmesin; iktidara gelmemize çok az kaldı. Herkesin yüzünün güldüğü güzel günler çok yakın” dedi.

 

 

“Hem Satış Yapamıyoruz Hem Borçlarımızı Ödeyemiyoruz”

CHP heyetinin ziyaretleri esnasında esnaflar da sıkıntılarından söz etti. Bugün belli bir fiyata aldıkları ürünü yarın aynı fiyata yerine koyamadıklarını ve vatandaşlarla karşı karşıya geldiklerini kaydeden esnaflar, “Esnaf artık bıktı! Ucuza alamadığımız için ucuza satamıyoruz. Pahalıya satınca da vatandaşlarımız alamıyor. Bu kısır döngü içinde yaşamaya çalışıyoruz. Ülkeyi yönetenler bizlere kulak tıkamış durumda. Sesimizi duyuramıyoruz. Kısa süre sonra Ramazan ayı başlayacak. Normal şartlarda Ramazan ayı başlamadan haftalar önce çarşı-pazar hareketlenirdi. Şimdi ise yaprak kımıldamıyor” dediler. Satışların azalmasının sorunun sadece bir bölümü olduğunu, diğer bölümünü ise kredi borçlanmalarının oluşturduğunu anlatan esnaflar, “Herkes gırtlağına kadar borçlu. Pek çok esnaf arkadaşımız ya kepenkleri kapatıyor ya da yüksek faizli kredilere mecbur kalıyor” dediler.

 

 

“Ekonomik Sorun Artık Sosyal Bir Yara Oldu”

CHP Aksaray Milletvekili Aday Adayı Ali Abbas Ertürk de yaşanan ekonomik problemlerin artık toplumsal bir sorun yumağına dönüştüğünü ifade etti. Zamların hem esnafların hem de vatandaşların belini büktüğünü kaydeden Ertürk, “İktidar sahiplerinin keyfi yerinde olabilir ama vatandaşlarımız için durum çok vahim. Esnaf sattığı ürünü aynı fiyata yerine koyamıyor, toptancı çekle veya senetle değil nakit parayla çalışıyor, krediler birikmiş, ödemeler yapılamıyor, maliyetler neredeyse gün içinde birkaç kez farklılaşıyor… İçinde bulunduğumuz bu sorunu sadece ekonomik kriz olarak adlandırmak eksik kalır; bu artık sosyal bir yaraya dönüşmüş durumda” dedi. Tüm bu meselelerin liyakat sahibi kadrolarla hızlı biçimde çözülebileceğini ve bunun ilk adımımın da 14 Mayıs seçimleri için kurulacak sandıklardan geçtiğini vurgulayan Ali Abbas Ertürk, “Milletin iktidarında kimse kendisini yalnız ve çaresiz hissetmeyecek. İnşallah güzel günlere doğru ilerliyoruz. Biz hazırız; vatandaşlarımız da asla umudunu yitirmesin” dedi.

 

CHP heyeti esnafları ziyaret programında, ekonomik problemlere ilişkin oluşturulan çözüm reçetelerine ilişkin de bilgiler verdi.

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Oltulu AKP’den Aday Adaylığı Açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?