Dinçer; “Kentsel Dönüşümde Yapılamaz Denileni Yaptık”

Haber:Armağan ŞEN

Aksaray’a Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in 5 yıllık görev süreci içerisinde 3 döneme sığabilecek projeler kazandırıldı.  Aksaray’da son 5 yılda Büyükşehir ölçeğinde projeler kazandıran Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, görev süreci boyunca yaptıkları çalışmalara yönelik değerlendirmelerinde Seçim vaadi olarak sundukları tüm projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

5 yılda 125 projeyi ve 10 Milyon TL değerindeki yatırımı şehre kazandırdıklarını belirten Başkan Dinçer, şu proje ve etkinlikler hakkında bilgiler verdi; Bilim Festivali, Geleneksel Bağ Bozumu ve Pekmez Festivali,Kitap Günleri, Kentsel Dönüşüm projeleri, Katı Atık Tesisi ve Toplama Ayırma Tesisleri(TAT), Sıcak asfalt, yol yapım çalışmaları, Parklar, Millet Bahçeleri ve Ağaçlandırma çalışmaları.

 

Türkiye’de sosyal kültürel etkinlikleri en beğenilen belediyeler arasında yer aldıklarınısöyleyen Başkan Dinçer sosyal ve kültürel etkinliklerle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelerikullandı,“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ınliderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında bu yıl 2’ncisini düzenlediğimiz BilimFestivali 3 gün sürdü.Bilim Merkezimiz ev sahipliğinde TÜBİTAK ve Aksaray Valiliğimizin destek ve yürütücülüğünüüstlendiği Bilim Festivalinde yüzden fazla ulusal ve uluslararası firma katılım sağladı.30 bin Metrekarelik alanda gerçekleşen festivalimizde200 etkinlik çadırı yer aldı.Toplumumuzun her kesimine hitap eden teknolojik ve bilimsel çalışmalar etkinlik çadırlarındaicra edildi. Bu tür etkinliklerle çocuklarımızı ve gençlerimizi bilim ve teknoloji ışığında geleceğiyeniden inşa etmelerini arzu ediyoruz.

 

Bilim Festivalinin amacı: TEKNOFEST Kuşağı olarak adlandırdığımız genç nesillerin bilgi veteknolojiye olan ilgilerini artırmayı hedeflemekti, bu festivalle bu amaca ulaştığımızıdüşünüyorum. Ayrıca bu yıl gerçekleştirdiğimiz festivalimizin içeriğini ve kapsamını nitelik venicelik bakımından artırdık ve bu doğrultuda etkinlik sayısı da arttı. Proje yarışması dadüzenledik. Savunma sanayimizin envanterinde bulunan askeri araç ve ekipmanlar ilk kezfestivalimiz aracılığı ile sergilendi. Füze savunma sistemimiz ‘Hisar’, askeri zırhlı araç ‘Ejder’,yine askeri personel zırhlısı ‘Vuran’ gibi diğer savunma zırhları ve uzay teknolojileri gibi çoksayıda yerli ve milli teknoloji ürünlerimiz sergilendi. Sahne etkinlikleri, çocuk oyun alanları,gösteri, teknolojik ve bilimsel çalışmalarla, dolu dolu bir festivali geride bıraktık.

 

Kültür sanat etkinliklerimiz dahilinde yankı uyandıran etkinliklerimizden bir diğerleri de Bağbozumu ve üzüm festivalimiz oldu. Şehrimizin coğrafi işaretlerle tescillenmiş ürünü olanHasandağı Üzümünü tüm dünyaya tanıtmak için bu yıl 2’ncisini düzenlediğimiz festivalimizeyüzlerce vatandaşımız katıldı. Kargın köyümüzde düzenlediğimiz festivalimizde, Hasandağı’nıneteklerinde yetişen üzümün, pekmeze dönüşerek sofralara gelene kadarki hikayesinianlattık. Her yaş grubu için birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yaptığımız kültür sanatetkinliklerini kitap günleri ile birlikte rekora imza attık. Bu yıl 5.’sini düzenlediğimiz kitapgünlerimize özellikle gençlerimizin ilgisi çok yoğundu. Kitap günlerimizde 9 gün boyuncayazarlarımızı ve kitap severleri buluşturduk. Çok güzel geri dönüşler aldık.”

 

“Üreten Belediyecilik Anlayışımız Tescillendi”

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer; “Sosyal ve kültürel projelerin yanı sıra hayata geçirdiğimiz yapısal projelerle şehrimize uzun yıllarhizmet edecek tesisler kurduk ve işletmeye aldık. Bu tesislerimizin en başında Katı AtıkDepolama tesisi geliyor.

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Armutlu köyü mevkiinde 377 dönüm araziüzerinde yer alıyor. Hayata geçirdiğimiz bu proje ile şehrimizde ömrünü tamamlayan katı atık depolamatesisinden kaynaklı kötü kokunun önüne geçtik.Bu tesisimizde geri dönüşümü mümkün olmayan atıkları düzenli bir şekilde bertaraf ederkendepo gazından elektrik enerjisi üretiyoruz. Ayrıca tesis içerisinde yer alan Kompost Ünitesiaracılığıyla yakma işlemi sonrasında organik içeriği zengin kompost gübre olarak park vebahçelerde değerlendiriyoruz.

Katı Atık Tesisinde; Mekanik Ayırma Tesisi, Kompost Ünitesi, II. sınıf düzenli depolama sahasıve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi olmak üzere 4 bölümden oluşuyor.Tesisimizde günlük 370 ton evsel atık işleme tabi tutulurken ortalama 10 bin konutun enerjiihtiyacını karşılamaya eşdeğer elektrik enerjisi üretiyoruz.Ayrıca bu tesisimiz bünyesinde güneş enerji santrali kuruyoruz. Atıklardan enerji üretenAksaray Belediyesi, şimdi de aynı tesiste güneş panelleri ile enerji üreterek kapasitesiniartırıyor.Diğer bir yandan sıfır atık yönetimini sahada en iyi uygulayan iller arasındayız. Geçtiğimizhafta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından il geneli “Sıfır Atık Belgesi”almaya hak kazandık. Sıfır Atık Yönetmeliğindeki tüm kriterleri yerine getiren AksarayBelediyemizin sıfır atık şehri olduğunu tescillenmiş oldu.

Hacılar Harmanı Mahallesinde hayata geçirdiğimiz Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf AtıkGetirme Merkezi sayesinde geri dönüşümü mümkün olan kâğıt, metal, cam, plastik gibiatıklar ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılıyor. Bu tesisimiz ile atıkları ekonomiyekazandırırken gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmayı arzu ediyoruz.”

 

“Kentsel Dönüşümle Yapılamaz Denileni Yaptık”

 

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer; “Vatandaşlarımızın göreve gelmeden önce bizden arzu ettiği en büyük beklenti kentseldönüşüm projesiydi. Seçim sürecimizde dönemin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliğibakanımızla incelemelerde bulunduğumuz Hamidiye Mahallemizde göreve geldiğimiz andanitibaren kentsel dönüşüm projesi başlattık. Hamidiye Mahallesi Kentsel Dönüşümde 22 binmetrekarelik alanda 80 binanın tamamının yıkımını gerçekleştirdik. Kentsel Dönüşümde; 270konut bağımsız birim, 178 ticaret bağımsız birim ve 126 ofis bağımsız birim hayatageçirilecek. Bu çalışma ileşehrimiz için yapılamaz denilen bir projeyi şehrin kalbinde hayata geçirmişolacağız.

İnsan odaklı belediyecilik anlayışımızla vatandaşlarımıza hizmet ederken altyapı ve üst yapıçalışmalarından da taviz vermeden çalışmalar yaptık. 5 yılda rekor seviyede sıcak asfalt, üst yapı vealtyapı çalışması yaptık.5 yıllık süreç içerisinde yol yapım çalışmalarında toplamda 630 bin ton sıcak asfalt ve 46 bin ton sathikaplama serimi yapıldı.

Aksaray tarihinde en kapsamlı altyapı yatırımları son 5 yılda hayata geçirildi. Altyapı çalışmalarıyapılan bölgelerde en az 50 yıl altyapı sorunu olmamasını öngörüyoruz. Altyapı çalışmaları kapsamında;236 kilometre içme suyu Şebeke hattı, 15,5 kilometre tatlı su hattı, 164 kilometre kanalizasyon hattı,33 kilometre yağmur suyu hattı yapıldı.‘Yeniden yeşil Aksaray’ sloganı ile, şehrimizde yeşil alan varlığımızı artırmaya yönelikte birçok çalışmayaptık. Bu kapsamda, Şehrimize 5 yılda Gülümse Park, Fatih Millet Bahçesi, Şehit Eren Bülbül, KalanlarMillet Bahçesi, Zafer Millet Bahçesi gibi büyük çaplı olmak üzere toplamda 53 adet yeni park yaptık. Mevcutpark sayımız 270’e yükseldi. 121 adet parkımızın aydınlatmasını yeniledik, 23 adet parkımızaBasketbol, Futbol, ve Voleybol sahaları yaptık. Millet bahçelerine, orta refüjlere ve diğer yeşil alanlara5 yılda 135 bin adet fidanı toprakla buluşturduk.Seçim öncesinde vaat ettiğimiz projelerimizin tamamını hayata geçirerek birçoğunu hizmete aldık.Birçok projemizde de sona yaklaştık. Yakın zaman içerisinde devam eden projelerimizi tamamlayarakyeni projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AKP’ye Bir Darbede O İlçeden

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?