Yenileneceğim Derken Sağlığınızdan Olmayın

Yaza sayılı günler kala; gerek pandemi sürecinde gerekse kışın alınan kilolar yine can sıkıcı olmaya başladı. Bu nedenle pek çok kişi hızlı kilo vermenin arayışına girerken, ilk başvurulan yöntemler arasında ödem çayları da yer alıyor. Ancak dikkat!

""

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Ödem çayları veya ödem içecekleri genel olarak farklı bitki,sebze veya meyve türleri karıştırılarak hazırlanıyor ancak bu karışımlar kişide tam bir kilo kaybı sağlamazken, ödem atmaya destek olabilse de zaman zaman faydadan çok tehlike saçabiliyor. Özellikle riskli grupta bulunan kişilerin ödem söktürücü karışımları kullanırken çok daha fazla dikkatli olması gerekir.”diyor. Toplumumuzda ödem çaylarıyla ilgili doğru bilinen yanlışların sağlığa zarar verdiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, ödem içecekleri hakkında doğru bilinen 7 yanlışı sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

""

Ödem içecekleri zayıflatır: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Ödem içecekleri zayıflatmaz. Zayıflamak her ne kadar tartıda azalma ile ölçülse de aslında burada hedeflenen yağ kaybı olmalıdır. Oysa zayıflama sürecine girerken ilk hedeflenen ödem atmak oluyor. Ödem içecekleri dokularda fazla biriken suyun atılmasına yardımcı olur ancak beden değişimi sağlayan asıl olarak yağ kaybı olduğundan kilo verme sürecinde ödem kaybından çok yağ kaybına odaklanmalısınız. Yağ kaybı da ne yazık ki bitkisel çözümlerle değil, dengeli bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile mümkün olabiliyor.

Ödem içecekleriniherkes tüketebilir: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Ödemiçecekleri herkes için tüketilebilir değildir. Kalp hastaları, yüksek tansiyonhastalığı olanlar, diyabet veya reaktif hipoglisemisi olan kişiler, gebe veemzikli kişiler bu içecekler konusunda özellikle dikkatli olmalı. Örneğinginseng bitkisini bilinçsizce kullanmak kan şekerinin düşmesine veyatansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Bu anlamda bitkiler bilinçsizcefazla miktarlarda kullanılmamalıdır. Özellikle riskli grupta bulunan kişilerinödem söktürücü karışımları kullanırken çok daha fazla dikkatli olması gerekir.Yine bazı karışımlar sürekli veya yüksek miktarlarda kullanıldığındahamilelerde düşük yapma riski veya emziren annelerde süt ile bebeğe geçerekistenmeyen yan etkilerin oluşumuna neden olabilmektedir.

Tansiyonu etkilemez:YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tansiyonhastaları özellikle dikkatli olmalı. Sıklıkla ödem atma amacıyla kullanılanmısır püskülü, kiraz sapı gibi diüretik yani idrar söktürücü bitki veya bitkikarışımları hali hazırda ilaç kullanan bazı hipertansiyon hastalarında olumsuzsonuçlara yol açabilir. Çünkü bazı hipertansiyon ilaçlarının da diüretik yanivücuttan su attırma etkisi mevcuttur ve bu kişilerde su tüketimi de yetersizise ödem amaçlı alınan bitki karışımları bu hastalar için olumsuz sonuçlardoğurabilir.

Sağlıklı bir öğünalternatifi: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Kişilerzaman zaman detoks, kilo verme veya  ödematma amacıyla çeşitli bitki, meyve karışımları hazırlayarak bunları bir öğünniyetine tüketebilmektedir. Sağlıklı kişiler için zaman zaman bu şekilde sıvıöğünler planlanması sorun yaratmasa da, hem sürdürülebilirliği zordur hem de buşekilde sıvı beslenme uzun vadede yeme davranışını olumsuz etkileyebilir. Çünküsıvı beslenmede çiğneme faktörü ortadan kalktığından tatmin duygusu azalır veayrıca sıvı besinler mideyi hızlı terkettiği için çabuk acıkma, kan şekeriregülasyonu sağlama problemleri ortaya çıkabilir ve kişi bunun akabinde dahahızlı bir şekilde daha fazla kilolar alabilir.

İlaç kullanımını etkilemez:YANLIŞ!

DOĞRUSU: Bitkiveya bitki karışımları kullanarak ödeme yardımcı çaylar veya içeceklerhazırlarken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü bu bitkiler fazla miktardaveya sıklıkla kullanıldıklarında bazı ilaçlarla etkileşime girebilirler. Örneğin;ödem atıcı olarak ya da ödem içecekleri yapım aşamasında sıklıkla kullanılanyeşil çay, warfarin grubu yani bir tür kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalardabu ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların etkinliğini azaltabilmektedir.

Doğal olduklarındanböbreklere zarar vermez: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Ödemiçecekleri veya ödem çayları böbreklere ciddi zarar verebilir. Ödem sökmenin eniyi yolu yeterli su içmektir. Suyun yeterli içilmesi vücutta fazla suyuntutulmasını engeller. Ödem söktürücü içecekleri tüketirken su tüketiminizyetersiz kalırsa böbreğin kanlanmasında azalma meydana getirerek akut böbrekyetmezliğine neden olabilir. Bu anlamda ödem atmanın en iyi yolu tuzkısıtlaması ve yeterli sıvı tüketimidir. Ayrıca okzalattan zengin olan ıspanak,pazı, maydonoz, salatalık, çilek gibi besinlerin ödem atıcı karışımlardasıklıkla ve fazla miktarlarda kullanılması da böbrek taşı oluşumuna yolaçabilir.

Su içemediğim içinsıvı ihtiyacımı karşılıyorum: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Ödemiçecekleri suyun yerini tutmaz. Çok fazla kişi su içme alışkanlığı olmamasındanşikayet etmekte ve hazırladığı bitkisel sıvı karışımları sayesinde su almayıhedeflemekte. Ancak ne yazık ki bu bitkisel karışımlar diüretik etkisi ilevücuttan su atımını arttırarak sizi susuz bırakabilir. Vücuda yeteri kadar susağlamanın da ödem atmanın da en iyi yolu günlük yeteri kadar yani 2-2.5 litrekatkısız sade su tüketmektir. Haber:Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

2021-05-04 12:07:25

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aksaray Belediyesi’nin Virüsle Mücadelesi Evlere Şenlik

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?