Yayalara Saygı

İçişleri Bakanlığınca yürütülen ve dün 81 ilde eş zamanlıdüzenlenen “Yaya Farkındalığı” programı kapsamında Aksaray’da da Vali AliMantı’nın öncülüğünde yoğun bir katılım sağlandı.

Minik öğrencilerin sloganı ile inledi Aksaray Merkezi“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

Sürücüler yaya geçidinde, yaya geçiyor ise durmak zorunda.Sürücülerin %70’i bu kurala uyarken bazı kendini bilmezler ise hiç umursamadandevam ediyor.

Elbette sürücülere büyük görev düşerken, kurallara sadecesürücüler değil yayalar da uymuyor aslında.

Sürücülerin %70’i yaya geçidi kuralına uyarken, pekiyayalar. %50 diyebiliriz ancak. Yaya geçidini umursamadan geçmek isteyenaceleci yayalarda bu konuda daha dikkatli olmalı.

Yaya Geçitlerin en çok ihlal edildiği yerleri de şöyle birgözlem yaparak görmek aslında çok kolay.

Alt geçit giriş ve çıkışlar sürücülerin kurala uymadığı ensık görülen yer. Ve öyle ki; geçtiğimiz yılda orada meydana gelen kazadan 1yurttaşımızı hayatını kaybetmişti.

Bir diğer yer ise mesai saatleri dışında Kurşunlu Cami önü.Sürücülerin hafta içi mesai saatlerinde orada genelde trafik polis aracınınbulunmasından dolayı kurala dikkat ederken, mesai saati sonrasında isesürücülerin umurunda bile değil.

Üçüncü sırada ise Aksaray Lisesi kavşağı yer almakta.Sürücülerin yaya yolunu umursamadağı ilk üç mevki böyle.

Yayaların ise en çok kurala uymadığı ( Yaya geçidinikullanmadığı) yerler ise;

İlk sırada Kurşunlu cami önü geliyor. Kimi yayalar yayaçizgisinden geçerken, çoğunluk olarak yayalar “karşıya geçeyimde nasıl geçersemgeçeyim” düşüncesi içerisinde.

İkinci sırada Zafer okulu kavşağı. Burada da durum yayalariçin farklı değil.

Üçüncü sıra ise Nora City kavşağı. Burada da kurala uyan çoknadir.

Bugünkü yazımızı alnı pak, yüreği kocaman olan geleceğimizinteminat çocuklarımızın söylediği slogan ile kapatalım. Ve bu sloganı aklımızdançıkarmayalım

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”


2019-02-07 11:24:52

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Okuyucumuzun Mektubu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?