a

Türk Sağlık Sen Başkanları Sağlık Bakanlığı Önünde Toplandı

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen sendikasının 81 il yöneticisi Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci liderliğinde Ankara’da toplandı. Türk Sağlık Sen’e ait tesislerde yapılan toplantıya ve çalıştaya   81 il Şube başkanı  ile birlikte İlimizden Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Türk Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı Taner Kara da katıldı.
""
Çalıştay sonunda Sağlık Bakanlığı önünde toplanan şube başkanları “Sağlık çalışanları Pandemide 1 yılı nasıl geçirdiler, nelerle karşılaştılar ve talepleri nelerdir  Sağlık Bakanlığı önünde açıklandı.
Konu ile ilgili hazırlanan  kitap  Sayın Bakana gönderildi.  81 İlden gelen şube başkanlarının yer aldığı basın açıklamasında “Alkış Yeter Sorunlar Çözüm Bekler, Ek Zam Tek Çare Gerisi Hikaye, Biz Çözüm İstiyoruz,Siz neyi Bekliyorsunuz” gibi  dövizleri taşındı..

Sorunlar İçin Ne Zaman Adım Atılacak
Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm acil adım atılmasını isteyen Genel Başkan Önder Kahveci Kahramanların sorunlarını çözmek, haklarını teslim etmek için daha ne beklenmektedir ? Tüm sağlık çalışanları istifayı düşündüğü gün mü adım atılacaktır ?
Sağlık çalışanları hizmet üretemez hale geldiklerinde mi sorunlara bakılacaktır?
Tüm ümitler tükendiğinde ne oluyor denilecekse bilinsin ki çok geç olacaktır.  Bu nedenle talepler için acil adım, adaletli bir çalışma düzeni, sorunlardan arındırılmış bir çalışma hayatı istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kuruluşlarda ve Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarımızın isteği budur.” dedi. 
""
Ekonomik Kayıpları Telafi Edin
2021 yılı bizzat Türkiye’nin önerisiyle Dünyada sağlık çalışanları yılı kabul edilmiştir. O halde sağlık çalışanları için en iyisi yapmak bu teklifi veren Sağlık Bakanlığı’mıza düşmektir. Sağlık çalışanlarının hakları anlamında dünyanın çok gerisinde kalmak yerine Dünyaya örnek olmalıdır diyen Genel başkan Önder kahveci taleplerini şöyle sıraladı:
Bunun için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz;
Sağlık çalışanlarının tüm ekonomik kayıplarını telafi edin.
Adı tavandan kendi yavandan olan ek ödemeyi terk edip, Maaşa zam şeklinde tek ödeme yapın. 
Sıfırlanan döner sermayeye müdahale edin. Çalışan eksenli, alın terinin hakkını telim eden, adaletli ve ekonomik bir katkı suna döner sermaye sistemi tesis edin.
Kamuda görev yapan tüm sağlık çalışanlarını kadrolu istihdam edin. Kurumlarda istihdam birliğini sağlayın. 
3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçmesi için çaba sarf edin.
""
Salgınla mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarının şehit statüsünde olması için gerekeni yapın. 
Yıpranma payını çalışana faydasını olacak bir hale getirin.
Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılın; sadece devlete ve millete sadakat esas alın.
Her hastaneye bir kreş mutlaka yapın, annelerin endişelerini sonlandırın.
Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımları hayata geçirin. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarını sıfır toleranslı alan ilan edin. 
Mülakatı kaldırın, hak edenin hak ettiğini aldığı, herkesin bilgi ve birikimi ile yükselebildiği bir çalışma düzeni sağlayın. 
Yardımcı hizmetler Sınıfına hak ettikleri memurluk kadrosunu verin 
Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Üniversiteler Adım Atmalı 
Türk Sağlık-Sen olarak çözüm istediklerini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci sözlerini şöyle tamamladı: Türk Sağlık-Sen olarak yönünüzü çalışana çevirin diyoruz. Çünkü umutları tükenmektedir.  Kısacası harekete geçin çünkü çalışanın hali ortadadır. Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’ü ve Üniversiteleri sağlık çalışanları konusunda adım atmaya çağırıyoruz. Biz Türk Sağlık-Sen olarak 29 yıllık şanlı mazimizde, pandemide çalışanlar için tüm şartları zorlayarak yürüttüğümüz büyük mücadelede olduğu gibi hak davamızdan ve çalışanın yanında olmaktan bir an bile geri durmayacağız.  Hak sahibine, emanet ehline verilene kadarda gayrete ve mücadeleye devam edeceğiz. 
Basın açıklamasının ardından “Pandemi Döneminde Sağlık Çalışanları Araştırması” kitabı Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya verilmek üzere Bakanlığa teslim edildi. Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

2021-03-30 20:54:11

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aksaray’da Belde’nin Dışında Bir Köye Giriş Çıkış Yasağı Geldi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi