Müteahitlerden Alınan Milyonlar Kimin Cebinde

Haber: Armağan ŞEN

Aksaray Belediyesine yakın vakıf ve derneklere ve 4 sezondur Aksarayspora yardım adı altında başta Müteahhitler odası olmak üzere Aksaray Belediyesi Aksaray’da irili ufaklı iş yapan müteahhitlerin işlerini kolaylaştırmak için kaç milyon TL aldı?

Aksaray Son Dakika (ASD) haber merkezimize gelen bilgilere göre sadece bir Müteahhitlik firması 750 bin TL, yine şehrin girişindeki bir yapıya Kaçak kat için göz yumulması karşılığında 1 Milyon 200 Bin Lira alındığı iddia ediliyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde yıkım etkisine neden olan 7.7’lik ve 7.6’lık depremlerin ardından açılan fay hatları deprem riskini İç Anadolu Bölgesinde de hissettirirken, Aksaray Tuz Gölü havzasının üzerinden geçen fay hattının tam üzerinde bulunmakta. Jeoloji Mühendislerinin ve bilim adamlarının Aksaray ve civarında meydana gelebilecek 6.3 şiddetli bir deprem olasılığında Aksaray merkez başta olmak üzere birçok mahallesinde binaların yıkım ve büyük hasar oluşabileceği konusunda uyardılar.

 

 

Al Birini Vur Ötekine

1999 yılında Kocaeli merkezli Gölcük depreminde büyük yıkım yaşanmış birçok bina yerle biri olurken, 17 Bin 480 yurttaşımıza mezar olmuştu. Bu depremin ardından dönemin siyasi iktidarı yapı denetim sistemi ile çevre şehircilik ve belediyelerin üzerinden sorumluluğu alarak özel yapı denetim firmaları kurulmasına izin verdi. Müteahhitler, Belediye ve Çevre Şehircilik İl müdürlükleri arasında koordinasyon ve denetleme görevini sürdüren Yapı denetim firmalarının özellikle Aksaray’da işlerini tam olarak yapmaması Aksaray Belediyesi’nin İmar İskan müdürlüğü ekiplerinin inşaatın temelinden kademe kademe inşaatı denetlemesi ve ardından inşaat bittikten sonra yapı denetim firması ile birlikte inşaatların keyfe keder denetlenmesini müteahitler itiraf etmekte.

Burada müteahhitlerin de inşaatın birçok aşamasında proje dışına çıkması ya da her katta 10 santimetrekare büyüme göstererek bazı binalarda 850 metrekarelik bir alan oluşturmaları başta olmak üzere inşaatın birçok alanında yaptıkları kâr amaçlı çalışmalara hem Yapı denetiminin hem de belediye İmar İskan Müdürlüğünün göz yumduğunu iddialar arasında yer almakta.

Belediyenin sorumluluğu bölümündeki müteahhitin yapmış olduğu proje dışı çalışmaların Normal şartlarda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilmesi gerekirken teberrüt adı altında devlete bildirilmeden müteahhitlerden yüklü bağışlar istendiği en yüksek sesle konuşulan iddialar arasında yer almakta.

 

 

Müteahitlerden Alınan Paralar Hangi Vakıflara Veriliyor

Halihazırda devletin yapı denetim firmaları ile ilgili katı yasalar çıkartıp vatandaşın sağlam binalarda oturması için yapı denetim firmalarını sahaya sürerek inşaatların sıkı denetim yapılması için tüm yasal altyapıyı hazırlamasına rağmen gerek yapı denetim firmaları gerekse Aksaray Belediyesi İmar ve İskan Müdürlüğü’nün keyfi çalışmaları Aksaray’daki birçok binanın depremine ne kadar dayanıklı olduğu tartışmasını gündeme getirdi.

Yapı Denetim ve belediye imar İskan müdürlüğü arasındaki ilişkileri kimler tarafından denetleneceği ve bu denetlemelerin ne kadar adil olacağı ise merak konusu.

Öte yandan Aksaray’da yüzlerce irili ufaklı Müteahhitler başta olmak üzere Aksaray Müteahhitler odasından Aksarayspor’a ve Aksaray Belediyesine yakın vakıf ve derneklere bağış adı altında 4 sezon boyunca alınan paranın 20 milyona yakın olduğu iddialar arasında yer almakta.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çekin Ellerinizi İş İnsanlarının Cebinden

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?