Milletvekili Yaldır Çiftçinin Hakkını Mecliste Savundu

Haber: Armağan ŞEN

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır TBMM meclis kürsüsünden yaptığı konuşma ile çiftçinin hakkını savunarak “Arpa ve Buğday Taban Fiyatları Artırılmalıdır” dedi. Öte yandan İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, Yeşilkent ve Kutlu Köyünde medyada gelen dolu afeti ile ilgili TBMM kürsüsünden açıklamada bulundu.

 

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır TBMM meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada “Aksaray Yenikent ve Kutlu’da yaşanan dolu afetine binaen;

Tarım Kredi ve Ziraat Bankası kredi ödemeleri en az 2 yıl ertelenmeli.

Sigortasız tarım arazilerinin zararları karşılamalı.

Tohum gübre mazot ve ilaç desteği verilmeli.

Tarsim’de CKS zorunluluğu kaldırılmalı.

Tarsim sigortası teşvik edilip, zorunlu hale getirilmeli.”

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü seçim bölgem Aksaray’ımızın Yenikent Kasabası ve Kutlu Köyü civarında etkili olan dolu afeti sebebiyle binlerce dönüm ekili tarım arazisinde büyük hasar meydana geldi. Bu afetten dolayı çiftçilerimiz baba gördükleri devletimizden evlatları olarak yardım bekliyor. Türk çiftçisi özellikle son yıllarda maruz kaldığı zam sağanaklarından ve ekonomik tufanlardan fazlasıyla etkilenmiş durumda. Küresel iklim değişikliği sebebiyle ülkemizde yaşanan meteorolojik afetler de tıpkı ekonomik afetler gibi can yakıyor.

 

Zarar gören çiftçilerimize öncelikli olarak Tarım Kredi ve Ziraat Bankası kredileri faizsiz olarak en az 2 yıl ertelenmeli, Sigorta kapsamında olmayan tarım arazilerinin de zararları karşılanmalı, mağdur olan çiftçilerimize tohum, mazot, gübre ve ilaç desteği sağlanmalıdır. Ayrıca küresel iklim krizine bağlı olarak ülkemizde de gelecekte yaşanması muhtemel afetlerden üreticilerimizin en az zararla karşılaşması için Tarsim sigorta kapsamı genişletilmelidir. Sigorta yapılmasına engel teşkil eden başta ÇKS zorunluluğu gibi şartlar ortadan kaldırılmalı ve tarsim sigortası üreticilerimize teşviklerle zorunlu hale getirilmelidir” ifadesine yer verdi.

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aksaray Belediyesi’nden Aylık 40 Milyon Lira Tasarruf Tedbiri

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?