Karneyi Bu Dönem Hakedenler Alsın

Yoğun kar yağışı ve ardından buzlanma nedeniyle Aksaray Valiliği tarafından alınan haklı karar gereğince okullar 19.01.2022 Çarşamba (Bugün) itibariyle 1 gün tatil edildi. Bu kararın ardından öğrenciler ve veliler 20.01.2022 Perşembe (YARIN) da tatil beklentisine girdi haklı olarak. Cuma günü de yarı yıl tatili için karneler dağıtılacağından öğrenciler yarı yıl tatiline 3 gün önceden girme umuduna kapıldı.

Öyle görünüyor ki; ŞUANA KADAR YAPILAN BİR RESMİ AÇIKLAMA OLMASA DA İlerleyen Saatlerde 1 Gün daha Okullara Kar Tatili gelir ise de sürpriz olmaz.

 

7’den 70’e neredeyse hepimizin bıkmadan ve usanmadan defalarca severek izlediğimiz “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” filminin baş aktörü senaryo gereği ‘Mahmut Hoca’ olarak anılan Rahmetli Münir Özkul’un karne töreninde velilere söylediği gibi “Sizleri buraya davet ederek karneleri gerçek sahiplerine vermek istedik’ senaryosunu gerçekleştirirdik.

 

Şahsen ben Vali olmuş olsaydım; Olumsuz hava koşulları nedeniyle Eğitime 1 gün değil Cuma gününe kadar ara verir, filmdeki replik gibi Aksaray’da da karneleri Pazartesi günü Okul mesai saatlerine göre velilere verirdim. Ne de olsa bu yıl karneyi en çok veliler hakketti.

Siyasi İktidar oy uğruna ‘Okullarda ders kitabı dağıttı’ ki; Sosyal Devletin görevidir, eğitim hakkı engellenemez. Ama okul öğretmenleri bu kitapları yetersiz ve yersiz görerek kimine göre ‘Kaynak Kitap’ kimine göre ‘Yardımcı Kaynak’ adı altında 1 kitabevi ile okullar açılmadan önce anlaşılarak, velilere de en az 1 kitap 50 Liracık’tan döşeyerek bu rakamın üst sınırı 1 kitap 125 Liracık’tan yağlayaraktan cebinde ki parasını almak. 9 ana dersin kitabı da duruma göre değişerek 450 Liracık ile 1125 Liracık…

Kaynak Kitap giydirme ile bitti mi velilerin işi? Nerede…

Keşke bir kaynak kitap ile kalsa. Siyasi iktidar tarafından geçtiğimiz seçimler öncesinde okullarda temizlik ve güvenlik görevlisi dahil 500’ü aşkın kişi işe alınırken, Korona sonrasında yeniden yüzyüze eğitim sistemine geçiş yapılması ile birlikte Aksaray genelinde okullarda görevlendirilen temizlikçi çalışan sayısı sayı 180’e kadar düşürüldüğünde okul yöneticileri de okullarda temizlik işini velilere bindirerek para toplayıp temizlikçi tutmak zorunda kaldı.

Bitti mi?… Bitmedi… 

Okulun peçetesi yok peçete al veli. Okulun sabunu yok sabun al veli. Okulun şu ihtiyacı var al veli. Bu ihtiyacı var al veli. Diye diye velilerin iliğini kemiğini kuruttu.

Bitti mi?… Bitmedi…. 

A4 kağıdı yok, veli al. Sınıfa projeksiyon lazım veli koş. Sınıfa yazıcı lazım atıl veli. Al veli, koş veli… Ama hiç katıl veli diyen yok…

Bitti mi?… Bitmedi… 

Okula evi uzaksa, taşımalı eğitim sistemi ile servis tut veli. Her ay düzenli olarak servis ücreti öde veli… Okulda çocuk acıkır ver günlük 3-5 lira, defter biter al veli, kalem biter al veli, silgi biter al veli. Fotokopi parası 1-2 lira ver veli….

Yarım simit yeyin diye vatandaşın aklı ile dalga geçen, kameralar önünde orasını burasını mıcıklatan, karakteri ile değil de sex objeliği ile kendini ön plana çıkaran, beyninden büyük etek ile tenis oynayan, ekranlar karşısında uzun bacağı ve poposu ile ünlü olan bir şarlatanın sözünün ardından simit kantinde 3 liradan satılmaya başlandıktan sonra çocuk acıkır deyip 10 lira vermek zorunda kalan veli’nin hakkıdır bu dönem karne.

Matematik dersi 100 olan bir öğrencinin velisi hak etmiştir 100 puanı. Çünkü öğrencisine günlük 20 lira veren, çantasında 2 ayrı kaynak kitap bulunduran, evinde kendine ait çalışma odası, masası, laptopu, tiktok çekimi için aydınlatması dahil en ince ayrıntısına kadar düşünen, yemek saatleri belli saatler aralığında olan, istediği önünde isteyeceği dolapta olan velidir….Yokluk nedir bilmeyen, zorluk kelimesini öğretmenin “Bu sınav biraz zor olacak” cümlesinden başka duymayan, kışın ayağı üşümeyen, ıslanmayan, yazın o tatil köyü benim, bu gece kulübü senin diyen velinin hakkıdır.

Fizik dersi 20 olan bir öğrencinin velisi hak etmiştir 20 puanı. Çünkü öğrencisine günlük 10 lira vermeye çalışsa da haftanın 5 gününde toplam 25 lirayı vermekte dahi zorlanan, çantasında borca aldığı ama mecburi kılınan kaynak kitap bulunduran, evinde kendine ait çalışma odasını geç masası dahi olmayan, odası olsa da sobası yanmayan, yokluğun en ince ayrıntısına kadar düşünen, yemek saatleri ve çeşidi değişkenlik göstermese de karnı hergün doyan, istediği rüyasında isteyeceği yan komşunun dolabında bulunan İŞSİZ olan velidir….Varlık kelimesini yasanklanmasaydı Andımız oradan hergün duyacaktı ‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun’ ama o bile yasak. Kışın sadece ayağı değil iliklerine kadar hisseden, yazın karne alınmadan 1-2 hafta önceden kendisi için sanayide belirlenen bir ustanın yanında işe başlayacak o velinin çocuğunun.

Ama onca olumsuzluklara rağmen, kaybolan hayallere, bükülen boyunlara rağmen sandık geldiğinde ‘Reisimizin sonuna kadar arkasındayız. Allah Reise uzun ömür nasip etsin’ diyen velinin hakkı…

İnanıyorum ki; “Bütün Ümidim Gençliktedir” diyen MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN Gençleri ülkeyi yönettiklerinde Eğitimde Fırsat Eşitliği Yaparak, Sosyal DEVLET Görevini Üstlenecekler…

Dipnot!… 

İlimizde yaşanan ardından yurdun bir kaç yerinden de aynı haberlere şahit olduğumuz “Eğitimci Şiddeti olayında” söz kanunda. Adalet mekanizması son kararı verecek elbet. Ama hiç düşündük mü? Bir öğretmen kendini kaybedecek kadar bu şiddeti neden uyguladı? Şimdi bazı enteller danteller bu şiddetin neyini savunuyorsun diyebilirim. Hiç kimseyi savunmuyorum, öyle olsaydı mesleğim Avukat olurdu…

Bazen anne-babadan daha yakın olan, evindeki çocuğuna gösterdiği sevginin yakınına sınıftaki çocuklarına göstermeye çalışan varlığın adıdır Öğretmen.

Sadece bir empati yaptık mı? diye sormak istedim…

Kim Ne Anlarsa!… 

Unutmadan; son zamanlarda hit olan genellikle Z KUŞAĞI GENÇLERE sokak röportajlarında ‘Telefonun markası ne?’ diyen soran soytarılar da türedi. Benim telefonum değil ama onlar için gönül isterdi ki; Hisense X1 alıp, onlarında halk arasında (arka cep) yerine sıkça kullanılan göt cebine sokmak isterdim. Telefonsuz kalmasınlar diye…

Neden mi Hisense X1? 

Ekran boyutu 6.8 inç. Günümüzde akıllı telefonların ekran boyutları bir hayli büyüdü. Şu an dünyanın en büyük ekranlarına sahip akıllı telefon olduğu için.

Onun o bahsettiğim cebini tam doldurur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Son Günlerde Dillerden Düşmeyen Metaverse Nedir ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?