Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Önemli Açıklama

Haber: Armağan ŞEN 

20 Şubat 20:04’te merkez üssü Defne Hatay 6,4 şiddetinde ve 20:07’de ise merkez üssü Samandağ Hatay 5.7 şiddetinde meydana gelen deprem başta Aksaray olmak üzere birçok İl ve ülkede hissedildi.

AFAD Başkanlığından verilen bilgilere göre 20:04’te Defne Hatay merkezli 6,4 şiddetinde ve 20:07’de ise Samandağ Hatay 5,7 şiddetinde meydana gelen deprem birçok ilde hissedildi. Aksaray’da da Depremin hissedilmesi sonucunda birçok vatandaş evlerini terk ederek güvenli alanlara ulaştılar.

Hatay için AFAD başkanlığında yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi ” Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.Deprem bölgesindeki vatandaşların haberleşme olarak mümkün mertebe İnternet üzerinden yapılması, deprem bölgesinde binalara girilmemesi, trafikte ise ana harterlerin boş bırakılması, mümkün mertebe araçlar ile trafiğe çıkılmamasına dikkat etmeli”

 

Aksaray Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre; “AFAD Başkanlığından verilen bilgilere göre 20:04’te Defne Hatay merkezli 6,4 şiddetinde ve 20:07’de ise Samandağ Hatay 5,7 şiddetinde meydana gelen deprem birçok ilde hissedildi. Aksaray’da da Depremin hissedilmesi sonucunda birçok vatandaş evlerini terk ettiğini ve güvenli alanlara gittiklerine dair haberler geldi.

112 acil Hattımıza şuana kadar bizlere Aksaray içerinde yıkılan bir bina ihbarı olmadığı bilgisi verildi. Halkımızın paniğe neden olmaması ve güvenliği öncelik tutmalı.Evlerinde hasar oluşan yada yıkılan ev var ise 112 acil ihbar Hattımıza ulaşmalarını önemle rica ederiz” ifadelerine yer verildi.

Mersin Valiliği de AFAD’ın uyarısı gibi “Mersin’de yaşayan vatandaşların deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir” uyarısına yer verdi.

Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklama da;” Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde yeni deprem sonucunda yıkılan herhangi bir bina olmadığı”ifade edildi.

Öte yandan Adana Valisi Süleyman Elban yatptığı açıklamada; “Adana’daki herhangi bir yıkılan bir bina olmadığı, Seyhan ilçesinde 2 binanın yıkıldığı haberlerin gerçeği yansıtmadığını” bildirdi.

Daha önceki depremde hasar alan İskenderun Devlet Hastanesi önlem amaçlı olarak tahliye ediliyor.

 

İçişleri Bakanı Soylu Depremin Bilançosunu Açıkladı

20:04’te merkez üssü Defne Hatay 6,4 şiddetinde ve 20:07’de ise merkez üssü Samandağ Hatay 5.7 şiddetinde meydana gelen deprem sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada; “İçişleri Bakanı Soylu, Hatay merkezli depremde şu ana kadar 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 213 kişinin hastanelere sevk edildiğini” bildirdi.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Profesör Doktor Fahrettin Altun yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bölgede ardı ardına yaşadığımız iki depremden sonra malesef yeniden birtakım kasıtlı dezenformasyon faaliyeti yürütülmektedir. Bu faaliyetler afetle mücadele sürecine olumsuz etki etme amacı taşımaktadır.

Vatandaşlarımızın ihbar, duyum, söylenti, öngörü kılıfıyla yayılan, resmî kanallar yoluyla teyit edilmemiş ve doğruluğundan emin olunmayan sosyal medya içeriklerine itibar etmemesi, doğru bilgi için resmî kanalları takip etmesi önem arz etmektedir.

Asılsız ihbar ve gerçek dışı haberlerle her türlü çalışmaya engel olan ve vatandaşlarımızı panikleterek toplumu infale sürükleyen içerikler, ilgili güvenlik birimlerimizce yakından takip edilmektedir. Gerek görülen durumlarda yasal işlemler de ivedilikle başlatılacaktır.

Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremlerde devletimiz, AFAD başta olmak üzere tüm kurumlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.Depremin sebep olduğu hasar ile ilgili çalışmalar büyük bir titizlikle sürdürülmektedir.Vatandaşlarımızdan manipülatif içeriklere karşı duyarlı olmalarını, sadece resmi kaynakları takip etmelerini rica ediyoruz.”

 

Deprem Bölgesinde Ekipler Teyakkuzda

20:04’te merkez üssü Defne Hatay 6,4 şiddetinde ve 20:07’de ise merkez üssü Samandağ Hatay 5.7 şiddetinde meydana gelen depremin ardından sahada ekipler hiç vakit kaybetmeden çalışmalara başladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Deprem bölgesinden 112 Acil Çağrı Merkezi’ne 42 ihbar ulaşmıştır.

16 AFAD İl Müdürlüğü ekibi ile 112 Acil, itfaiye, JAK, PAK, CEKUT ve STK ekipleri bölgeye sevk edilmiştir.

Bölgede arama tarama çalışmaları devam etmektedir.”

 

Aksaraylı Vatandaşlar Evlerine Geçiyorlar

20:04’te merkez üssü Defne Hatay 6,4 şiddetinde ve 20:07’de ise merkez üssü Samandağ Hatay 5.7 şiddetinde meydana gelen depremin Aksaray da da hissedilmesi vatandaşları paniğe sevk etti. Birçok vatandaş araçları ile güvenli bölgeye kaçarken, araçları olmayan vatandaşlar ise dışarıya güvenli yerlere çıktılar. Yağmur yağışı ve soğuk hava nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Paniğin geçmesinin ardından depremden yaklaşık 5 saat  sonra Aksaraylı vatandaşlar evlerine geri döndüler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hatay Depreminde İlk Belirlemeler 3 Ölü 213 Yaralı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?