Avukatların Sorunlarını Gündeme Getireceğiz

Haber: Armağan ŞEN

İYİ Parti Aksaray Milletvekili adayları Turan Yaldır ile Naciye Akkuş Türk, Aksaray Barosuna ziyarette bulunarak avukatların yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Millet İttifakı Milletvekili adayı Turan Yaldır, hukukun üstünlüğü için büyük mücadeleler veren avukatların yaşadığı sorunları yakından takip ettiklerini ifade ederken, “Büyük bir umutla kazanılan üniversiteyi okuyan gençlerin aileleri tüm zorluklara dayanarak çocuklarının mezun olacağı günü bekliyor. Üniversiteden mesleki eğitim alarak mezun olanlar mutsuz bir şekilde hayata atılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir Avukat Kendi Mesleğini İcra Edemeyecek Duruma Gelmişse Bu Utanılacak Bir Durum

Hukuk, mühendislik ve birçok alanda mezun olan gençlerin iş sıkıntısı yaşadığını belirten Yaldır, “Hukuk mühendislik ve birçok alanda mezun olan gençler öyle bir noktaya geldi ki ‘asgari ücretle gelin burada tezgahtarlık yapın’ noktasında iş arar durumdalar. Onu da ne yazık ki bulabilirlerse. Bir avukat, bir mühendis kendi mesleğini icra edemeyecek duruma gelmişse bu çok utanılacak bir durum. İş arayıp bulamayanların sayısının arttığı bir ülke konumuna geldik” dedi.

Yaşanan bu sorunların hemen çözülemeyeceğini de ifade eden Yaldır, “Gelecek nesle daha iyi bir Türkiye bırakabilmek için tüm planımızı yapacağız. Bugün atacağımız adımlar 20 yıl sonra meyvesini verecek. Geleceğe iyi bir Türkiye bırakmak zorundayız. Bu Allah’ın da bir emridir aynı zamanda” açıklamasında bulundu.

 

Böyle Devam Ederse Avukat Sayısı Aksaray’da 1200’ün Üzerine Çıkacak

14 Mayıs’tan itibaren, sorunları çözmek için sümen altı edilen tüm sorunları yeniden gündeme getirmek zorunda olduklarının altını çizen Yaldır, “Her sektörde büyük sorunlar var. Aksaray’ın 10 yıl önceki avukat sayısının 135’ti. Aradan 10 yıl geçmiş 450’ye çıkmış. 10 yılda Aksaray’ın nüfusu 3 katı artmadı, hala avukat sayımız artmakta. Bu kadar avukata nasıl iş imkanı sağlanacak? Bu ne anlama geliyor, 2033 yılında böyle devam ederse avukat sayısı Aksaray’da 1200’ün üzerine çıkacak” ifadelerine yer verdi.

 

Bizde 2010 Yılından Bu Yana Kutsal Bir Çöküş Yaşandı

Aksaray Baro Başkanı Ferit Köse de yaptığı açıklamada, TBMM’de yer alan milletvekillerinin neredeyse yarısının avukat olmasına rağmen, avukatların sorunlarının çözülmediğine dikkat çekti. Köse, “Vakıf üniversiteleri ve paralı üniversitelerde hukuk okuyanlar avukatlık cepte düşüncesinde. Hukukçu sayısı fazlalaşıyor. Bizde 2010 yılından bu yana kutsal bir çöküş başladı. Bu çöküş, peşinden haksızlık, adaletsizlik, liyakatsizlik, ekonomik sıkıntıları beraberinde getirdi. Siyasetin getirdiği zorluklarla hukukta bir çöküş başladı. Hukuk camiası düzgün olursa ülke de düzgün olur” dedi.

 

Avukatların, Hakimlerin, Savcıların Tarafsız Olması Gerekiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde en çok dile getirilen konunun hukukun üstünlüğü olması gerektiğini de söyleyen Köse, “Avukatların, hakimlerin, savcıların tarafsız olması gerekiyor. Siyasi il başkanlarının talimatlarıyla hareket etmeyen hakimler savcılar olması gerekmekte. Karar veren hakim ve savcıların vicdanıyla hukuk kurallarına uygun karar vermesi gerekmektedir. Bu sorunların çözülmesi gereken mecra Türkiye Büyük Millet Meclisidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ekonomik, Siyasi Sorunlarla Uğraşan Avukat Bağımsız Karar Veremez

“2010 yılından bu yana sistematik bir şekilde mesleki dalları sistem, kendisine bağımlı hale getiriyor” diyen Köse, “Ekonomik, siyasi sorunlarla uğraşan avukat, hakim ve savcılar özgür ve bağımsız bir şekilde karar veremez. Bu kararların teminatı ister istemez ekonomik bağımsızlıktan geçmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, bir ülkenin tam bağımsızlığından söz edebilmek için öncelikle ekonomik bağımsızlığın olması gerekmektedir. Avrupa’da hukukçular, doktorlar, eczacılar, hiçbir meslek sahibi ekonomik zorluk çekmez. Bizde para kazanan ile kazanamayana bakıldığı zaman itibarlı meslek sahipleri para kazanamıyor. Parayı kazanana baktığımız zaman işin içinde hep rant dönüyor, siyasi güce yakın olanlar kazanıyor. Sistem bu şekilde insanları etkisiz hale getiriyor. Bu düzenin değişmesi lazım” açıklamasında bulundu.

 

Milletvekili Turan Yaldır ve Naciye Akkuş Türk’ün Aksaray Barosu ziyaretine, İYİ Parti İl Başkanı Cumali Asal ve Merkez İlçe Başkanı Osman Yılmaz da eşlik etti. Baro Başkanı Ferit Köse, her iki milletvekili adayına da başarılarını iletirken, ziyaret için teşekkürlerini sundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aksaray’da 11 Siyasi Parti Aday Gösterdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?