Sokağa Çıkma Yasağına saatler kala bir arkadaş ortamında buluştuk. Çıkma yasağında neler yapılabileceğinden, ekonomiye, yapılabilecek işlerden sağlığa ve birçok konu geçti aramızda akıp giden zaman içinde. Bu sohbetten ise 2 konu kaldı aklımda. Birisi hayalini kurduğum Sirk, diğeri ise sağlık üzerine Alzaymır (Alzheimer) ve Şizofreni hastalığı

İlk konudan başlayalım… Sirke Çamcık Ol, Katkın olsun…

Maymunların oynatıldığı, atların yürütüldüğü, cambazların gösteri yaptığı ve bir kısım insanların eğlendiği bir kısmın ise şiddetle karşı çıktığı alandır Sirk.

Geçtiğimiz yıllarda Aksaray’a gelen Büyük Avrasya Sirk’i Aksaray’da yoğun ilgi görmüş her seansı dolu dolu geçmişti.

Bir arkadaş ortamında konuşurken konu Aksaray’da bir yatırım yapılacak olsa ne yapılır sorusuna herkes farklı bir cevap verirken benimde en çok hayalini kurduğum sektör Sirk’tir. O Büyük Avrasya Sirk’ine gittikten sonra evet dedim, yapacağım iş Sirk’le ilgili genişletilen bir iş olmalı. Hem içinde maymunlar var, hem de insanlar eğleniyor.

Hani sıradan alışa gelmiş Sirk’lerden değil de şöyle yağlı ballı olacak Sirk dediğin. Aynı zamanda büyük olacak hani gelenler Sirk’e geldim diyebilecek. Sirk’e gidenler bilir fazla büyük değildir. Büyük olacak ki; tat alacak izleyen gösteriden.

Öyle uzaktan bakınca belli olacak Sirk’imin büyüklüğü. Hani içinde sadece maymunlar, cambazlar, seyircinin oturma alanının yanında çam ağaçları olacak. Öyle çam ağaçları, asmalar felan. Otantik bir ortam olmalı, yapaydan ziyade.

Ama çam ağaçlar büyük olmayacak; hani küçük çamcık ağaçları olacak, Sirkin içinde. Hani devasal Sirk’in içinde küçük çamcıkların olduğu bir ambiyans… Tabiî ki Sirk’in alanında seste önemli. Koskoca Sirke, küçük çamcıklar ve asma ağaçlar koyarken sesi de unutmamak lazım. Maymunların sesi,cambazın sesi gibi güzel çıkmalı. Çamcıkların üzerinde atlamalı maymunlar ve o maymunların terbiyecisi iyi bir kırbaç gösterisi ile tabi canlara vurmadan kırbacın sesi de çıkmalı. Şırrak, şırrrraak diyerek… Uzun süreli ve soluksuz izleyecek izleyenler.

Madem çok seversin eğlenmeyi hadi buyur Sirk’ime Çamcık ol. Bu projede senin de katkın olsun.

Alzaymır – Şizofreni Hastalığı

Bu konuşmaların ardından bir başka soru geldi yine ortamda sağlık problemi açıldı. Nereden açıldı bu konu kimse anlamasa da Alzheimer ve Şizofren hastalığının belirtileri ve tedavileri konuşulurken ortak düşünceye gelindi, dilimiz döndüğünce…

Bunaklık hastalığı olarak da bilinen Alzheimer hastalığı hakkında ilginç bilgiler öğrendim.

Halk arasında da Alzaymır (Alzheimer) olan olarak bilinen bu bunaklık hastalığı genelde 60 yaşın üzerinde geçmiş insanlar üzerinde sıkça görülse de bu hastalığın 50’sinden sonra da belirtileri de başlıyormuş.

Bu hastalığın en önemli belirtileri kendisini Sezar sanmak ortalığı Yakar yıkar geçerim iki kulaktan dolma bilgilerle gerçekleri ayıt edememek belirtilerinin bir kısmı.

Gerçekleri ayırt edememek, kendisini unutup bir halt zannetmek ve bu duygu ve düşüncelerle yaşamak ki bu biraz da şizofren belirtisi oluyor. Ve böylelikle hem Alzaymır, hem şizofren belirtisinin arasından kıldan ince belirtiler gibi.

Kendisini herkesten üstün görmek her şeyi kudretinin yetebileceğini sanmak oturduğu yerden ahkâm kesmekte Şizofreni belirtileri arasında yer alıyor.

En tehlikelisi kıyıda köşede saklı bir şeylerin olduğunu düşünmek, para, mal, mülk ya da belge vesaire olmadığı halde varmış göstererek insanları bunlar üzerinden tehdit etmek artık bu klinik vaka konusuna kadar ilerliyor.

Çevrenizde bu tür bunama belirtileri gösterenler varsa onların suyuna gidin “he sen yaparsın” “sen bir tanesin” “sen şöylesin sen böylesin” diyelim ki sizi ısırmasın.

Ha bir de bu bunaklar zamanında birbirlerine girdikleri düşmanlarını dost sanırlar, ama düşmanları onları takmaz. Oysa bunlar hâlâ onlara yalakalık yaparlar.

Ne diyelim, Allah kimseyi Alzaymır, Şizofren yapmaz inşallah. Sağlıkla kalın.

2020-05-26 21:59:45

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Size O Zevki Tattırmam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?