MHP İntihar Edecek mi?

Yerel seçimlerde artık son düzlük ve kaldı 6 ay. Partilerde yaşanan kongre telaşının ardından gözler Belediyeleri kazanmak için çıkılacak doğru adayların belirlenmesinde. Bazı partiler aday adaylık yerine direk aday ile yola çıkacağı konuşulurken, AKP’de yine aynı senaryo olacak ve sözde temayyül yoklaması yapılsada sır gibi saklanan ve arkasında birçok dedikodu bırakan sonuçlar ile gündem bir süre meşgul olması bekleniyor.

 

AKP ile MHP birçok ilde ortak aday ile yola çıkarken, Ankara kulislerinden sızan bilgilerde yine 2019 yerel seçimlerinde olduğu gibi Aksaray’ın da içinde yer aldığı 41 ilde ayrı aday ile gitmesi bekleniyor. CHP ile İYİ Parti ortak aday konusunda CHP istekli olsa da Meral Akşener’in Afyon konuşması buna pek mümkün olmayacağının işaretini versede öyle görünüyor ki; Büyükşehirlerde ortak aday, diğer illerde ise mümkün mertebe ayrı aday ile gidileceği konuşuluyor. Aksaray’da da İYİ Parti ile CHP ayrı gitmesi beklenen bir sonuç. Gerçi CHP, İYİ Parti’ye Aksaray’da koltuk verme konusunda eline hiçbir parti su dökemez, bu da tartışılabilir bir diğer konu.

 

Yeniden Refah Partisi ise 2 hafta önce aday adaylık başvurusunu almaya başladı. Diğer siyasi partilerde ise seçim hareketliliği 1 ay sonra başlar. Özellikle beldelerde birçok siyasi parti adaylarını belirlerken, adaylarda çalışmalarına şimdiden başladığını gözlemleyebiliriz.

 

Aksaray Belediye Başkanlığı için hangi partide hangi isimler konuşuluyor önce bunun bir analizini yapalım.

AKP’de Genel Başkanı gibi ekonomistlik taslayan sözde Aksaray’da İşsizlik olmadığını savunan ki; başka çaresi de yok işsizlikte ve ekonomide gelinen noktanın en büyük pay sahibi kendi partisinin iktidarı olduğu için “Aksaray’da işsizlik yok. Kim işsizim diyorsa benimle irtibata geçsin yarın OSB’de işe başlasın” diyen Hamza Aktürk bey’e sormak isterim;

1- Beyefendi madem bu kadar işsizlik sorunu ile ilgileniyorsunuz da uzun süredir Merkez İlçe Başkanlığı yaptığınızda bu iş çağrısında neden bulunmadınız?

2- Olası iş müracaatı için gelen kişiler partiliniz olmalı mı? Yoksa sizin partiniz dışında her hangi bir siyasi partiye üye dahi olsa yine aynı yüreklilikle iş bulacak mısınız?

2’inci sorunun cevabına evet diyorsanız sizi yürekten kutlarım.

Aksaray Belediye Başkanlığı için AKP’de Hamza Aktürk ismi bir kaç adım öne çıkıyor. Milletvekili Hüseyin Altınsoy‘un da görüşü bu yönde olur diyerek AKP kulislerinde konuşuluyor.

Evren Dinçer‘in parti teşkilatı ile ve milletvekilleri ile arasının açık olması partisi tarafından aday gösterilmeyeceği en çok konuşulan iddialar arasında yer alıyor. Mevcut Belediye Başkanı olmasından dolayı elbette şansı olsada ancak bu iş biraz siyasi olunca orada durmak gerekiyor.

Nevzat Palta; Hüseyin Altınsoy’a yakınlığı ile bilinen AKP’de hangi koltuk olursa olsun 23 Nisan Çocuğu gibi her koltuğa aday adayı olan Palta’nı bu seçimde tıpkı genel seçimde olduğu gibi şansı yok.

Haluk Şahin Yazgı; Dinçer’e koltuğu devreden Yazgı’nın Aksaray Belediye Başkanlığına yeşillensede 2019 Mart seçimlerinde aday olmayacağı açıklandıktan sonra hiçbir çalışma yapmaması tarihlere bir not olarak eklendiği için Yazgı’sında yeniden Aksaray belediye Başkanlığı görülmüyor.

Birde Eli çantalı bir aday konursa AKP’den şaşırmamak gerek. Aksaraylılarda tıpış tıpış gider ‘Reis için Oy verdim’ derler. Ama bu seçimde Reisiniz değil, Belediye Reisi seçiliyor. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

 

İYİ Parti’de İsim Çok…

Aksaray Belediye Başkanlığı için İYİ Parti’de birkaç isim telafuz edilsede, İYİ Parti öyle bir stratejik hamle ile yola çıkacak ki; Belediye seçimini kazanmak istiyor. CHP ile Aksaray’da ayrı gideceğini düşünüyorum bu seçimde.

Tuğrul Karacaer; MHP’de Milletvekili adaylığı ve öncesinde yaptığı siyaset ile sevilen ve genç isim ön planda yer alıyor. İYİ Parti’de bir adım öne çıkan isim olarak görülüyor.

Ayhan Erel; verdiği demeçlere bakılırsa Ayhan Erel’in İYİ Parti’den Belediye Başkan adayı olmayacağı gözlemleniyor. Ayhan Erel’in belki ütopik bir düşünce olsada İYİ Parti ve CHP hariç her partiden aday olabileceğini düşünüyorum. Özellikle Demokrat Parti, Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi neden olmasın.

 

CHP’de Ali Abbas Ertürk İsmi Ön Planda…

Girdiği 2 genel seçimde de İttifak ortağı İYİ Parti’ye milletvekilliği kaptıran, Belediye seçiminde aday çıkarmayarak İYİ Parti adayı Özhan Türemiş‘i destekleyen Belediye Meclis üyesinde anahtar sistem kullanan CHP yerel seçimi kazanamayacakta olsa iddialı bir isim ile bir ihtimal düşüncesi hakim.

Şuan için CHP kendini tamamen kongrelere vermiş olsada; Belediye Başkan adayı için Ali Abbas Ertürk ismi bir adım önde yer alıyor. Ancak Ali Abbas Ertürk’ün aday olacağını düşünmüyorum. Kendisi zorlu ve yorgun bir seçim atlattı. Tekrar bir seçime daha girer mi bilinmez.

Öte yandan Ali Abbas Ertürk isminin dışında kimi aday gösterirse göstersin iddialı olamayacak CHP’de Aksaray için 2 yol var. Birincisi ya göstermelik aday çıkarıp seçimde varız diyecek, yada İYİ Parti ile birleşecek. Ama en başından beri savunduğum CHP ile İYİ Parti Aksaray’da bir gitmeyeceği.

 

MHP İntihar Eder mi?

Milliyetçi Hareket Partisini özellikle en sona sakladım. Çünkü AKP’den sonra Aksaray Belediye Başkanlık koltuğuna en yakın parti. 2019 yerel seçim sonuçlarına baktığımızda.

Bir tarafta uzun süredir İl Başkanlığı yapan beyefendi tavrı ile sevilen Mustafa Çölkesen 18 Eylül’de gerçekleşecek olan il kongresinde İl Başkanlığına veda edecek. Mustafa Çölkesen’in il başkanlığını bırakmasında ki senaryo Belediye Başkan aday adaylığı için diye parti içerisinde konuşulsada işin aslı bu değil. Genel Merkez tarafından 3 il için uzun süre İl Başkanlığı yapan isimlerden çekilmelerini ve yerel seçime teşkilat için yeni yüzlerle gidilmesi talimatı geldiği için Çölkesen İl Başkanlığını bırakıyor.

Her ne kadar ismi Aksaray Belediye Başkan aday adaylığı için geçsede Çölkesen’in Aksaray Belediye Başkanlığı için aday konmayacağının işareti Kurban Bayramında gerçekleşen Bayramlaşma programında ilk sinyali verildi.

Sefer Alkan; en güçlü isim olarak MHP’de yer alıyor. MHP’nin Aksaray tarihinde merkezde en yüksek oyu alarak 2019 Mart seçimlerinde ise deyim yerindeyse ‘Burun Farkıyla’ kaybetmesi Sefer Alkan’ın yeniden aday gösterilmemesi için bir sebep yok. Ama burada en çok konuşulan iddia ise Milletvekili Ramazan Kaşlı ile Sefer Alkan’ın arasının açık olduğu.

Ancak bu iddia da gerçekleşen Genel seçimlerde çürüdüğünü düşünüyorum. Ramazan Kaşlı’nın 2’inci kez milletvekilliği seçiminde Sefer Alkan’ın da çalışmalarda hergün yer aldığı gönderilen fotoğraflarda mevcut. MHP ya da Ramazan Kaşlı, Sefer Alkan’ı aday göstermez ise hangi isim gelirse gelsin MHP Aksaray Belediye Başkanlığı koltuğu için intihar eder ve 2’incilik şansını genel seçimde Merkezde aldığı oy oranı gibi 3’üncü parti konumuna düşer.

Öyle ki; 2019 yerel seçimlerinde Sefer Alkan’ı kaybetmesine üzülen birçok vatandaş ve aslında Sefer Alkan’ın kazandığını ama o günün şartlarında seçim sonuçlarının gecesinde Aksaray’ımıza gelen Şehit haberi sonucunda MHP itirazlarda ısrarlı olmaması yine İttifak ortağı AKP’nin kazanması nedeniyle oy sayımlarına itirazlar verilmemesi nedeniyle bugün Evren Dinçer’in yerinde Sefer Alkan’ın olması gerektiğini düşünen kişi sayısı da azımsanacak rakam da değil.

 

Sen Yeşillen Ama Kıçının Üzerine Oturacaksın!!!

Aksaray Ticaret Odası’nın beceriksiz başkanı Ahmet Koçaş‘ın da MHP’ye yeşillendiğini sağır sultan bile duymuşken, Koçaş kesinlikle ama kesinlikle MHP’den Aday GÖSTERİLMEYECEK. Aksaray Ticaret Odasına hizmet için değil kariyerinin bir basamak olarak görem, başkanlık senaryosunda Turuncu Listeden Ahmet Kulak’ı otele kapattıklarında konuşulan senaryo ancak lafta kalacak.

Ne Ahmet Koçaş Belediye Başkanı olacak, ne de Ahmet Kulak o koltuğa oturamayacak. Neydi o senaryo şöyle bir hafızayı yoklayalım. Kırmızı Liste adayı Koçaş tarafından olası Mavi Liste adayına ATSO başkanlık koltuğunu kaptırmamak ve işi sağlama almak için Turuncu Liste adaylarının 3’ünü başta Ahmet Kulak’ı otele kapattılar. Burada sözlü anlaşmada ise Ahmet Koçaş Belediye Başkanılığına, Turuncu liste adayı Ahmet Kulak ATSO başkanlığına oturacaktı. Bir diğer senaryo ise Ahmet Kulak meclis başkanlığına, Fatih Tekin ise ATSO başkanlığına geçecek. Ama sizin yaptığınız plan hiçbir zaman uygulanmayacak.

 

Akbulut MHP’ye Yeşil Işık Yakıyor…

Topakkaya Belediye Başkanlığı yapan ve son seçimde AKP’den İl Başkanlığı yarışına giren Yılmaz Akbulut ise MHP Aksaray Belediye Başkanlığı için son 2-3 aydır MHP ile 2-3 kere görüştü. Ancak MHP tıpkı Ahmet Koçaş isminde olduğu gibi Yılmaz Akbulut ismine de sıcak bakmıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Merkez İlçe Başkanı Olsan Ne Yazar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?