Haber: Armağan ŞEN

Canımız Güvende, Malımız Allah’a Emanet

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile AFAD tarafından gönüllü öğretmenlerden oluşan ve kısa adı AKUB ekipleri ile organize edilen eş zamanlı olarak olası bir deprem için tatbikat bugün Aksaray’da tüm okullarda gerçekleşti. Aksaray Kanber Gülizar Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen deprem tatbikatı gerçeğini aratmazken, halen olası bir afete karşı hazırlıksız olduğumuzda gözler önüne serildi.

Deprem Siren’in çalması ile başlayan tatbikatta öncelik olarak öğrenciler, öğretmenler ve okul idaresi bulundukları ortamda güvenli bölge yarattılar. Yaklaşık 2 dakika süren güvenli alan sonrasında gelen anons ile birlikte öğrenciler hep birlikte okulun bulunduğu 3 ayrı kapıdan aynı anda çıkış yaparak okul bahçesinde yer alan güvenli alana geçiş yaptılar. Öğrenciler sınıf arkadaşları ile sırada güvenli bölgede bulunurken öğretmenler ise sınıflarda eksik öğrenci olup olmadığını kontrol etti.

1 Öğrenci 3 Personel Mahsur Kaldı

Okul yönetimi tarafından yapılan sayımda 1 öğrenci, 1 okul personeli ile 2 okul yönetim görevlisi olası depremde mahsur kalması sonucunda olay yerine itfaiye, ambulans, akut ve afad ekipleri sevk edildi. Okul yöneticileri itfaiye merdiveli araç ile,  1 okul personeli AKUB ekipleri tarafından tahliye edilirken, mahsur kalan ve yaralanan öğrenci UMKE ekiplerince yapılan ilk müdahale ile enkazdan çıkarılırken, ambulansla hastaneye sevk edildi.

Dikkat Çeken Detay

Yüzlerce öğrencinin bulunduğu okulda protokol önünde ve devlet dairesi konumunda olan bir okulda gerçekleşen tatbikatta resmi polis ya da jandarma ekibinin güvenlik önlemi almaması ise dikkatlerden kaçmadı. Olası bir deprem anında birçok kargaşa da meydana gelebileceği düşünülmezken, ‘Tatbikat Yapıldı mı Yapıldı’ olarak kayıtlara geçti. Yapılan tatbikatta görüldü kü; Can güvenliği tamam ama deprem sonrası tahliyelerin ardından mal ve can güvenliği ise Allah’a emanet.

0 0 0 0 0 0

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Özkök Ailesinin Acı Günü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?