Teftiş Yapan Müfettişe Sürgün Verildi

Özel Haber: Armağan ŞEN

Aksaray’da Milli Eğitim camiasında birçok olayları araştıran ve verdiği kararlar ile Milli Eğitim camiasında çok konuşulan bir müfettiş yine yaptığı bir soruşturma sonrasında Kırşehir’e sürgün edilirken, sürgün cezasını duyan bir kısım eğitim camiası üzülürken, bazı kesimler ise adeta intikam almışcasına seviniyor.

 

 

Aksaray’da eğitim camiası tarafından hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Aksaray Merkez Fatih Sultan Mehmet ortaokulunda gerçekleşen soruşturma sonrasında müfettiş Cafer Kaya tarafından yürütülen iç soruşturma sonucunda okulda seçme sınıf oluşturularak karşılıksız para alındığı iddiası sonucunda okul yönetim kadrosunda bulunan Ertan K. hakkında ömür boyu idarecilikten men cezası ile sürgün edilmişti. O olayda iddialara göre okul yönetimi kamera görüntüleri yok edilmişti.

 

 

Aksaray Merkez Fatih Sultan Mehmet ortaokulunda gerçekleşen soruşturma sonrasında müfettiş Cafer Kaya’ya taraflı davrandığı iddiası ile ceza istenmesi nedeniyle olay mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme kararı sonrasında müfettiş Cafer Kaya hakkında  taraflı davrandığı iddiası ile ceza istenmesi red edilerek, müfettiş Kaya beraat etti.

 

Yıllar Sonra Aynı İddia İle Sürgün Edildi

Yıllar önce Aksaray Merkez Fatih Sultan Mehmet ortaokulunda gerçekleşen soruşturmanın ardından, 2023 yılının Ekim sonu Kasım başlarında başlayan ve 2024 Ocak-Şubat arasında sonuçlanan Mustafa Yazıcı okulunda yürütülen soruşturmayı Müfettiş Cafer Kaya soruşturdu. İddialara göre okulda görevli TYP işçisi Ş.K. isimli kadına, okulda hizmetli olarak görevli olan Ş.Y. isimli şahıs tarafından sözlü tacize uğradığı, sözlü tacize maruz kaldığı iddia edilen mağdur kadın Ş.K.’nin durumu okul müdürü K.P.’ye bildirmesine rağmen müdür tarafından hiçbir işlem yapılmadığı iddia edildi.

 

“A.ına Koyduğum” Diyerek Taciz Etti İddiası

Mustafa Yazıcı okulunda yaşanan olayda iddialara göre okulda hizmetli olarak görevli olan Ş.Y. isimli hizmetli okulda görevli TYP işçisi Ş.K. isimli kadına “A..ına Koyduğum” di,yerek sözlü tacizde bulunduğu iddia edilsede, Ş.Y. isimli hizmetlinin yapılan savunmasında ise o anda telefon görüşmesi yaptığı ve telefondaki kişiye bu sözlerini söylediğini ifade etti. Öte yandan Müfettiş Cafer Kaya tarafından yürütülen soruşturma da, okul müdürü K.P.’nin TYP işçisi Ş.K.’nın şikayeti hakkında işlem yapıp yapmadığı konusunda müdür K.P.’nin hizmetli Ş.Y. hakkında hiçbir işlem yapmadığı bilinmekte.

Gerçekleşen soruşturma sonrasında Müfettiş Cafer Kaya tarafından hazırlanan rapor sonucunda Okulda Hizmetli olarak görevli Ş.Y. ve Okul Müdürü K.P. hakkında Kınama ve yer değiştirme isterken, TYP İşçisi Ş.K.’nin ise işine devam edebileceği bildirildi.

 

Bakanlığa İtiraz Verildi, Soruşturmada Ses Kaydı Eksik Çıktı

Okul Müdürü K.P. ve hizmetli Ş.Y. tarafından müfettiş Cafer Kaya’nın soruşturmayı objektif ve tarafsız davranmadığı, tanıkların ifadesine başvurmadığı iddiası ile itiraz edilmesi sonrasında Bakanlık Müfettişleri olaya el attı. Bakanlık müfettişleri tek tek olayla ilgili şahıslar hakkında ifadeler alırken, Müfettiş Cafer Kaya’nın ifadesine sıra geldi. Müfettiş Kaya, ifadesinde soruşturmada ses kaydının bulunduğu flash disk olduğunu söylemesi üzerine soruşturma dosyasında ses kaydının olmadığı anlaşılması üzerine bakanlık müfettişleri sorumlulardan flash diskin bulunması istendi. Yaklaşık 20 dakika arama çalışması sonrasında nerede bulunduğu bilinmeyen flash disk getirildi. Bu seferde flash diskin içinde ses kaydı olmadığı gözlemlenmesi üzerine, sorumlular tarafında iddialara göre silinen ses kaydı geri getirilme çalışması yapılarak 15 dakika süre zarfında silinen ses kaydı getirildi. İddialara göre mahkemeye taşınan dosyanın içerisinde de ses kaydının bulunmadığı düşünülüyor.

 

Müfettişe Ceza, TYP İşçisi İşsiz

Bakanlık müfettişleri tarafından gerçekleştirilen soruşturma sonrasında müfettiş Cafer Kaya’ya 1 maaş kesim ve Kırşehir iline sürgün edildi. Öte yandan olayda hiç suçu bulunmayan TYP işçisi Ş.K. isimli kadın ise İşkur tarafından görevinden alınmıştı. Ancak kadının olayı okul müdürü K.P.’ye şikayet etmesi sonrasında işlem yapmayan müdür K.P. görevinde, taciz ettiği iddia edilen hizmetli Ş.Y. görevinde.

 

Olay Siyasi mi? “Bu Adamı Öğretmenliğe Göndereceğiz!!!”

 

Buraya kadar yukarıda yazılan olaylar gelişen çerçevelerde dilimiz döndüğünce yazdık. Asıl hikaye buradan sonra başlıyor.

 

Aksaray Merkez Fatih Sultan Mehmet ortaokulunda gerçekleşen soruşturma sonrasında müfettiş Cafer Kaya tarafından yapılan soruşturma sonucunda Eğitim-Bir-Sen’e yakınlığı ile bilinen Ertan K. hakkında  verdiği karar sonrasında Ertan K.’nin ömür boyu idarecilikten men cezası ve o dönemde sıkça konuşulan bu olay Eğitim-BirSen’i de oldukça rahatsız etmişti. Eğitim BirSen yetkilileri tarafından hedef alınan müfettiş Cafer Kaya hakkında birçok şikayetler yapıldığı iddia edilse de müfettiş Kaya ceza almamıştı.

 

Mustafa Yazıcı okulu soruşturma sonrasında Eğitim-Bir-Sen üyeleri müfettiş Cafer Kaya hakkında “Bu adamı öğretmenliğe döndereceğiz. Az kalmıştı. Ama Türk Eğitim-Sen Sahip Çıktı” sözleri eğitim camiasında yüksek sesle konuşulması olayın sanki siyasi bir karar olduğu kanısını ortaya koyuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sınavlar Öncesi Öğrencilere Usem’den Motivasyon

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?