Skandal Sonrası ASÜ Geri Adım Attı

Haber: Armağan ŞEN – KAYNAK: İLERİHABER
Aksaray Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Zehra Zulal Atalay Laçin’in verdiği okul, tez, tez danışmanı gibi bilgilerin yanlış olduğunun iddia edilmesinin ardından yönetim atamayı iptal etti.
""
İleri Haber İnternet Sitesinde yayınlanan Gazeteci Nevşin Mengü, Aksaray Üniversitesi’ndeki öğretim görevlisi olan Zehra Zulal Atalay Laçin’in verdiği okul, tez, tez danışmanı gibi bilgilerin yanlış çıktığını söyleyerek “Taşra üniversitelerinde neler oluyor” diye sordu. Mengü’ye göre Laçin’in beyan ettiği bazı akademik çalışmalar Zeynep Atalay ismindeki başka bir akademisyene ait. Ayrıca Laçin’in ODTÜ’de tez danışmanı olduğunu söylediği İhsan Dağı, Mengü’ye böyle bir kişiyi tanımadığı söylemiş. Twetlerin ardından Mengü ile iletişime geçen Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanı Abdülkerim Çalışkan, 3 aydır inceleme yaptıklarını belirtmiş. Mengü paylaşımlarının ardından da atamanın iptal edildiğini duyurdu.
Üniversite Paylaşımlardan Sonra Sistemden Çıkardı
Gazeteci Nevşin Mengü paylaşımında şu sözlere yer verdi: “Tweetlerin ardından ÜAK başkanı Abdülkerim Çalışkan temasa geçti. Bu kişi üç aydır inceleme altındaymış. Bugün itibariyle Aksaray Üni. Atalay’ın atamasını iptal etti. ÜAK, Atalay’ın doçentlik belgesinin olmadığını tespit etti.” Saatler önce Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin sisteminde Zehra Zulal Atalay Laçin, Prof. Dr. unvanı ile görünürken, sonradan sistemden çıkarıldı.

Diplomadan Olmayan Rektörün İmzası Var
Gazeteci Nevşin Mengü paylaşımlarında şunları söyledi: “Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi’ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite’de Ankara’dan ‘yukarından’ bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin… Atalay, CV’sinde ODTÜ mezunu olduğu beyan etmiş, 2006 yılına ait diplomasında Ahmet Acar’ın imzası var, ancak 2006’da Ahmet Acar rektör değil. Atalay o dönemde başka bir isimle falan okuduğunu söylüyor. Gariplikler bununla sınırlı değil.
Doktorasını ODTÜ’de yaptığını, tez danışmanının da İhsan Dağı olduğunu söylüyor. İhsan Dağı böyle bir kişiyi tanımıyor. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde Zulal Hanım’a ait bir tez yok. Üstelik Zulal Hanım’ın üniversiteye sunduğu CV’de beyan ettiği doktora tez başlığı Prof. Dr. Ferhat Pirinççi’nin doktora tezine ait.
Zulal Hanım yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi’nde Dr. Andreja Zevnik danışmanlığında hazırladığı tez ile 2000 yılında tamamladığını beyan etmiş. Halbuki Dr. Andreja Zevnik 2011 yılında doktora eğitimini tamamlamış. Dolayısıyla bu bilgi de yanlış. Zulal Hanım’ın CV’de beyan ettiği akademik çalışmalar gerçekte Zeynep Atalay isimli akademisyene ait. Zulal Atalay isimli kişinin Google Scholar sayfasına göz attığınız taktirde gerçekte Zeynep Atalay’a ait olan makaleleri kendi makaleleri gibi paylaştığını görüyorsunuz. Kim bu Zulal Atalay? Gerçekten bir diploması var mı yok mu? Ve gerçekten taşra üniversitelerinde neler oluyor? Taşra üniversitelerinde okuyan öğrenci ve çalışan akademisyen arkadaşlar bize ulaşın. Benzer vakalarla karşılaşıyor musunuz?

2021-10-24 17:36:26

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Veliler ve Öğrenciler Müjde

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?