Kavallı Çanakkale Destanı Ulusal Birliğimizdir

Haber: Büşra Nur YILDIRIM

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeniyle Aksaray Valiliği tarafından şehitlikte düzenlenen programa katılan Memleket Partisi Aksaray İl Başkanı Murat Kavallı günün anlam ve önemine binaen yazılı basın açıklamasında bulundu.

 

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeniyle Memleket Partisi Aksaray İl Başkanı Murat Kavallı yaptığı açıklamada “Çanakkale zaferi, günümüz Türkiye’sinde çıkarılması gereken derslerle doludur. Bu dersler tam bağımsız, modern, çağdaş ve ulusal bir devletin bu topraklarda yeni baştan kurulabileceğini düşüncesini doğurmuş, Kurtuluş Savaşıyla bunu gerçeğe dönüştürmüştür.” dedi.

 

Açıklamasına devam eden Kavallı, şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale destanı, ulusal birliğimizdir. Yurttaşlarımız arasında etnik, dinî vb ayrım yapmamaktır. Şehitlerimize saygı; vatanımıza, birliğimize saygıdır. Onları anmak, geleceğimize umutla sarılmak, onların bize kazandırdığı özgüvenle çalışmaktır. Onları anmak, onların bize miras bıraktığı vatan sevgisini yaşatmaktır, geleceğe taşımaktır. Onları anmak, onların ideallerini gerçeğe dönüştürmektir. Çanakkale, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcıdır. Tarihimizin en önemli destanıdır ve bu destanın ortaya çıkardığı ruhtur. Kurtuluş Savaşı boyunca bütün olumsuz koşullara rağmen “vatanın bağımsızlığı” idealini, dipdiri tutmuştur.

 

Çanakkale; Kuvayımilliye, İnönü, Sakarya ve Dumlupınar zaferlerinin temel harcıdır. Biz; ulus olarak, Atatürk’ün ortaya koyduğu “yurtta barış dünyada barış” ilkesini benimsiyoruz. Ulusal bütünlüğün ve bağımsızlığın savunması söz konusu olmadıkça savaşları asla onaylamayız. Ancak içeriden ya da dışarıdan saldırıya uğradığında yurdumuzu savunmak; görevlerin en kutsalı, en onurlusu ve en kaçınılmazıdır. Görünen odur ki biz bunu en iyi Çanakkale’de öğrendik. Çanakkale ile Türk; bağımsız yaşamayı, kararlılık ve yeteneği, her koşulda vatanına sahip çıkma gücü ve yetkinliğini tüm dünyaya açık bir biçimde kanıtlanmıştır.

 

Tüm dünya; Türk ulusu içinden Mustafa Kemal Atatürk gibi üstün yetenekli ve büyük bir komutanın çıkabileceğini görmüş ve anlamıştır. Türk toplumunun, en olumsuz koşullarda bile, iyi yönetici ve komutanlar elinde başarıya ulaşabilecek nitelik taşıdığını kabul etmiştir. Çanakkale Savaşları, halka güvenerek türlü zorlukların üstesinden gelineceğini göstermiştir. Çanakkale şehitlerimizle birlikte tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Oltulu AKP’den Aday Adaylığı Açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi

Konuşma Başlat
1
WhatsApp İhbar
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?