a

Haber: Armağan ŞEN

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası Aksaray Şubesi üyeleriile iş bırakma eylemine başladı. Yapılan eylem 2 Ocak 2022’de Kocaelimitinginde son bulacak.

Eylem programı dahilin gecikmeli bant sisteminde 10 dakikagecikme ile işlere başlanırken, iş yavaşlatma ile başlayan eylemler sonucundailk adım atıldı. Türkiye genelinde Metal sanayi sendikalarına bağlıişyerlerinde bu kararın uygulandığı ve Aksaray’da Mercedes fabrikasında Türkiyegenelinde ise Mercedes, Man, Tofaş, Bosch, Renault gibi otomotiv sanayisininçoğunluğunda bu eylem kararları alındı. Aksaray’da 1000’den fazla işçi ileTürkiye’de ise 130 bin çalışan işçinin bulunduğu yerlerde eylem kararlarıalındı.

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası Aksaray Şubesi üyeleriile iş bırakma eylemine başladı. Türk Metal Sen Aksaray Şube Başkanı MuhteremTaşdemir yaptığı açıklamada eylemin 2 Ocak 2022’de Türkiye genelinde katılımınolacak Kocaeli mitinginde son bulacağını açıkladı.

Türk Metal Sen Aksaray Şube Başkanı Muhterem Taşdemiryaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “2021-2023 MES Grup sözleşmemiz12 Ekim tarihinde başladı.  7 Aralık 2021’de MES’in bize verdiği %12’likücret zammını reddettik. İşçiler olarak bizler ilk 6 ay için %29,57 zamistiyoruz. Yapılan görüşmelerde uyuşmazlık olması nedeniyle 17 Aralık tarihindearabuluculık tutanağının tutulmasının ardından 21 Aralık tarihinde grev kararıalmamızın ardından işverenlerin sendikası MES bize %17’lik zam teklifi ilegeldi. İşçiler olarak bu teklifi de reddettik. 27 Aralık itibariyle grev kararıalarak iş yerlerimizde bunları duyurduk. İş yerlerinde toplu alkışlama, her ikivardiyeyi bir araya getirerek iş yavaşlatma eylemine başladık. Sendikalarımızındiğer üyeleri de meydanlara indi. Çerkezköy, İzmir, Eskişehir, Manisa olmaküzere tüm ülkede iş bırakma eylemine başladık. 2 Ocak 2022 tarihinde iseKocaeli’nde yapılacak büyük mitingde buluşacağız. Covid sürecinde bizlerölümüne çalıştık. Alınterimizin, emeğimizin hakkını almak için eyleme gittik.Bizim derdimiz masada bitirmekti.Ama işverenler kabul etmediği için bizlerdeeylem kararı aldık.”

2021-12-28 18:19:14

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Haber Merkezimize Bir Beraat Kararı Daha

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi