a

Aksaray’da 1 Mayıs’ı Memurlar ve Patronlar Kutladı

Küresel Korona Virüs Salgını kapsamında Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan bugün saat 19:00’da yarı kapanma nedeniyle 1 Mayıs Emekçi Bayramı bugün patronların, memurların ve emeklilerin yoğun katılımı ile kutlanırken, içlerinde ise 10 işçi yer aldı.

""
Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Sol Parti, Eğitim-Sen, İşçileri Birliği Platformu tarafından ortak organize edilen 1 Mayıs Emek Bayramı kutlaması saat 15:30’da 15 Temmuz Milli İrade Meydanında kutlandı. 
Kutlamaya CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, CHP Merkez İlçe Başkanı Esen Uz Sökmen, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Cansu Bülbül, Türkiye İşçi Partisi İl Başkanı Emir Ersin Kahraman, Sol Parti İl Başkanı Haşmet Tekin Ökçe, Eğitim Sen Başkanı Mustafa Kemal Derin, İşçi Birliği Platformu adına Mithat Yavuz,parti, send,ika ve platform üyeleri katıldı.
"" 
Programda ortak basın açıklamasını Eğitim Sen Başkanı Mustafa Kemal Derin yaptı. Derin yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; "On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik kriz, artan eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen COVID-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Sağlık hizmetlerinin ve COVID-19 aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlık ağır biçimde ödüyor. Bu koşullar altında Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu, 1 Mayıs 2021’de “Yeni bir toplumsal sözleşme ve herkese aşı hakkı” mücadelesini büyütme çağırısı yapıyor.
Hastanelerin yoğun bakımları tamamen doluyken, resmi rakamlara göre hergün 300’ün üzerinde insanımızı kaybedip yüz kişiden en az birininenfekteolduğu bilinirken, yapılması gereken akıl ve bilimin doğrultusunda hareket etmektir.
""
Bugün“tam kapanma” diye sunulan önlem paketinde de işçi sınıfının ve halkın sağlığı değil sermayenin çıkarları korunmaya çalışılıyor. Çalışanların çoğunluğu işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde çalışanlar hastalanmaya, çalışmayanlar da açlığa mahkum ediliyor.
Sadece sağlığımız değil; işimiz, aşımız ve geçimimiz de tehdit altında. İşsizlik yeni rekorlar kırıyor. Milyonlarca çalışan ve ailesi ücretsiz izin dayatmasıyla günde 50 liraya yaşamaya mahkum ediliyor. Gıda enflasyonu ile milyonlar açlık sınırının altına itiliyor. Evimize gelen faturalar kabarıyor, çarşı pazar alışverişi her gün bir öncekinden daha pahalı oluyor. 
Salgın koşullarında bile ülkenin tüm kaynakları bir avuç şirkete peşkeş çekiliyor. Halk yaşam mücadelesi verirken, şirketler pandemide kârlarını artırıyor. “Geçinemiyoruz” çığlıkları yükselen ülkemizde 26 dolar milyarderinin serveti son bir yılda 38 milyar dolardan 53 milyar dolara yükseliyor. Bir yanda açlık, yoksulluk ve işsizlik; diğer yanda servetler birikiyor." 

HABERİMİZİN GÖRÜNTÜSÜ YOUTUBE KANALIMIZDA YAYINDA.
YOUTUBE‘de YER ALAN ASD TV KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN…

Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

2021-04-29 18:32:14

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Vali Aydoğdu Küçük Esnafa Sahip Çık

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Merkezi olarak, Aksaray'da ve Yurtta Meydana Gelen SonDakika Haberlerini sizlere güvenli ve en hızlı şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. GERÇEK'ten TARAFLI, AYKIRI ve SANSÜRSÜZ Haberin Adresi