Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Türkiye’de 4 Çocuktan 1’si Aksaray’da

ReklamReklam

Reklam

Türkiye’de 4 Çocuktan 1’si Aksaray’da
ReklamReklam
  • 06.11.2020 / 13:28
  • 1505 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Dünyada 8 milyonda 1 rastlanan ve çocuklarda görülen vücudun hızla yaşlanmasına sebep olan Progeria hastalığı diğer adı ile erken yaşlanma olarak bilinen hastalıkta Türkiye’de 4 kişi var iken 1’si de Aksaray’da.


18 Ekim 2015’te dünyaya gelen, Recep ve Ayşegül Bekleviç çiftinin ikinci çocuğu, Muhsin Dorukhan’ın kardeşi olan Alptuğ Batuhan Bekleviç’in rahatsızlığı 3 aylık iken ortaya çıktı. Karnında yaşanan parlaklık sonucunda uygulanan tedaviler sürecinde 2 yıl sonra Progeria ( Erken Yaşlanma) hastalığı teşhisi konuldu.

2 yıl sonunda Erken Yaşlanma Hastalığı raporunu alan aile Batuhan’ın tedavisi için Amerika’ya götürdüler. Dünyada sadece Amerika’da faaliyet gösteren Amerikan Da Li hastanesinde tedavi gören ve sürekli ilaç tedavisine devam ediyor. 


Erken yaşlanma hastalığında Dünya’da kayıtlı 55 çocuk var iken Hindistan, Pakistan, Afrika gibi 3’üncü dünya ülkelerde de bu çocukların olduğu tahmin ediliyor. Bu ülkelerde de çocukların olduğu düşünülürse Erken Yaşlanma hastalığına yakalanan çocuk sayısı 150’yi geçmeyeceği düşünülüyor.
Bekleviç Ailesi İlaç Alımında Gümrük Vergisinde Sıkıntı Yaşadıklarını Dile Getirdiler
Batuhan’ın İlaç alımda sıkıntı olmadığını ifade eden ailesi ilaçların Amerika’dan geldiği için içindeki etken madde baz alınarak gümrük vergisi alınmaya çalışıldığını ancak bu durumun ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre vergi alınmaması konusunda bilgilendirilirken, yinede son durum Gümrük memurlarına bırakılıyor. Bu durumda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını bildirildi.  Özel Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon