Reklam
FLAŞ HABER
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Sonbahar Hastalıklarına Karşı 9 Etkili Öneri

ReklamReklam

Reklam

Sonbahar Hastalıklarına Karşı 9 Etkili Öneri
ReklamReklam
  • 12.11.2020 / 18:26
  • 2127 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Dünyaylabirlikte ülkemizi de derinden etkileyen Covid-19 pandemi hastalığı tüm hızıylasürerken, bir yandan da sonbahar, kendine özgü hastalıkları da ortayaçıkarıyor. Sonbaharı sağlıklı geçirmek ve bağışıklığımızı güçlendirmek içinönlem almanın şart olduğunu belirten Acıbadem Fulya Hastanesi İç HastalıklarıUzmanı Dr. Ozan Kocakaya “Bu yıl sonbaharda Covid-19 enfeksiyonunun tehdidiniher geçen gün daha fazla hissederken, bir de üst solunum yolu hastalıklarıriskinin eklenmesi; özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarda çok ciddiönlem alınmasını gerektiriyor” dedi.

Önerileriile yurttaşları uyaran Doktor Kocakaya şu ifadelere yer verdi; “Zira solunumyolu enfeksiyonlarının ciddi tehlikelere yol açtığını unutmamak ve çok dikkatliolmak gerekiyor. Bunun da temel yolu; maske, sosyal mesafe, ve hijyenkurallarına bazı basit ama etkili önlemleri eklemekten geçiyor” diyor. İçHastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya, sonbahar hastalıklarından korunmanın 9yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Suiçmek için susamayı beklemeyin. Sonbaharda da bol bol su içmeye özen gösterin.

Mevsiminbize getirdiği son derece sağlıklı seçenekleri değerlendirin. Meyve sebzedenzengin, etlerin yağsız olduğu, balığın sıkça sofranızda yer bulduğu bir mevsimolsun bu sonbahar.

Hergün düzenli ve tempolu yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Bir erişkinin haftada 150dakika nabzı hızlandırıcı egzersiz yapması, haftada iki gün de kas güçlendiriciegzersiz yapması çok önemli.

Pandemisüreci vesile olsun, sigara içmeye son verin. Sigarayı bırakarak vücudunuzasağlayacağınız fayda bundan sonraki bütün önerilerin toplamından daha değerliolabilir.

İçHastalıkları muayenenizi ihmal etmeyin, tiroit hormonları ve D-vitaminidüzeyinize baktırın, yıllık göz ve diş kontrollerinizi mutlaka yaptırın.Kadınlar ayrıca meme ve jinekolojik incelemeleri için de zaman ayırmalı.

Suve sabunla en az 20 saniye el yıkamak Covid-19 enfeksiyonu ile hafızalarımızakazınsa da her sonbahar grip riskini de azaltacağı için çok önemli.

Kışsoğuklarının da başlamadığı şu günlerde parklar, millet bahçeleri gibi yürüyüşleryapabileceğiniz parkurlarda zaman geçirmeniz.

Yazdançıkan klimaların toz yuvası halini alması işten bile değil. Bütün kış boyuncaküflere yuva olmaması için filtrelerinin temizlenmesi, iç - soğutucu bölüme deüretici talimatlarına uygun dezenfektanların uygulanması bir sonraki mevsimdetertemiz hava solumanızın garantisini oluşturur.

Sonbaharveya kışın bir haftasını evde, yatakta, eklem kas ağrıları içinde geçirmekistemiyorsanız gribi önlemenin en iyi yolu olan grip aşınızı mutlaka olun. Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon