Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Erkeklerde Yaşla Birlikte Artıyor

ReklamReklam

Reklam

Erkeklerde Yaşla Birlikte Artıyor
ReklamReklam
  • 11.09.2020 / 12:49
  • 2581 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Yenidoğandan erişkine hemen her yaşta ortaya çıkan kasıkfıtığı, tedavi edilmediğinde hayati tehlikeler doğurabiliyor. Erkeklerde dahasık görülmekle beraber kadın hastalarda daha ciddi sonuçlara yol açabilen kasıkfıtığının tedavisinde ise cerrahi tedaviler imdada yetişiyor. Şiddetli karın vekasık ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, iştahsızlık, karın şişkinliği, gazağrısı hissi, gaz çıkaramama gibi belirtilerin görülebildiğini anlatan AcıbademÜniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erman Aytaç,“Laparoskopik ve robotik cerrahi ile kasık fıtığı ameliyatlarını çok başarılıbir şekilde tedavi ediyoruz. Hasta bir gün sonra taburcu olup günlük yaşamınadönebiliyor” diye bilgi veriyor.

Herkeste Görülebilir

Fıtık kısaca vücutta bulunan bir organ ya da doku parçasınınbir boşluktan geçerek olması gereken yerin dışında bulunması olarak tanımlanıyor.Kasık bölgesindeki fıtıklar da karın duvarının farklı nedenlerden dolayızayıflamasına bağlı olarak gelişiyor. Bir insanın hayatı boyunca karın duvarıfıtığı yaşama riskinin yüzde 5-10 düzeyinde olduğunu ve her dört karınfıtığından üçünün kasıklarda meydana geldiğini belirten Doç. Dr. Erman Aytaç,“Kasık fıtığı yenidoğan bebekten ileri yaşlara kadar herkeste görülebilir.Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Kasık fıtıklarının görülme sıklığıerkeklerde yaşla birlikte artar.” diyor.


Erkeklerde GörülmeSıklığının Nedeni Anatomik

Peki, kasık fıtıkları erkeklerde neden daha fazla görülüyor?Doç. Dr. Erman Aytaç, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Erkeklerin kasık kanalındaanatomik olarak zayıflık vardır. Bu zayıflığın nedeni de anne karnındakigelişim dönemimize kadar uzanır. Testisler, karın içinde oluşur vegelişimlerinin ilerleyen evrelerinde kasık kanalından skrotum denilen testistorbasına iner. Doğumdan sonraki ilk yıllarda normal gelişim şartlarında bukanal kapanır. Kasık fıtığı gelişen hastaların bir bölümünde bu kanal düzgünbir şekilde kapanmadığından ve buradaki zayıf noktadan fıtık oluşabilir.”


Ölümcül Olabilir

Erkeklerde daha sık görülmekle birlikte kasık fıtığıkadınlarda daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Zamanında ve uygun şekilde tedaviedilmemesi halinde, içinde bulunduğu organın kan dolaşımını bozan fıtığın ölümedahi neden olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Erman Aytaç, “Femoral fıtık denilentipteki kasık fıtığının tanısı anatomik özelliklerden dolayı zor konuyor.Bağırsak tıkanıklığı riskinin bu fıtık tipinde yüksek olması ve kadınlarda dahasık görülmesinden dolayı da önem kazanıyor. Bu nedenle belirtilerin gözdenkaçmaması gerekiyor.” diye konuşuyor.

Kasık fıtığı hızla şiddetlenen karın ve kasık ağrısına eşlikeden bulantı, kusma, iştahsızlık, karın şişkinliği, gaz ağrısı hissi, gazçıkaramama gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Ayrıca kasık bölgesindekişişkinliğin üzerinde morarma ya da kızarma görülebileceğine dikkat çeken Doç.Dr. Erman Aytaç, bulgular bu seviyeye gelmeden tanının konması gerektiğinibelirtiyor. Tanı ise hekim muayenesi ve uygun görüntüleme yöntemleri ilekonuyor.


Tedavisi Cerrahi

Kasık fıtığı tanısı alan hastalar cerrahi yöntemle tedaviediliyor. Günümüzde halk arasında “kapalı” yöntem olarak bilinen laparoskopikcerrahi ve gelişmiş versiyonu robotik cerrahi ile bu rahatsızlıklarıntedavisinin gerçekleştirildiğini anlatan Doç. Dr. Erman Aytaç, şunlarısöylüyor: “Kasık fıtığının tedavisi, boyutu yarım santimetrelik birkaç delikaçılarak yapılabiliyor. Hastalar bu işlemden bir gün sonra taburcu olup normalhayatlarına hızlı bir şekilde geri dönebiliyor. Çünkü laparoskopik ve robotikcerrahi kasık fıtığının tedavisini açık cerrahiden daha etkili ve hızlı birşekilde sağlar.”   Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon